Historický summit: Trump přijal pozvání Kim Čong-una. Pomohla olympiáda?

9. 3. 2018
06:43

Spojené státy se po dlouhém období dramatického nepřátelství dohodly na historickém summitu se Severní Koreou, který má vést k denuklearizaci Korejského poloostrova. Zprávu o dojednané schůzce Donalda Trumpa s Kim Čong-unem oznámil v noci na pátek ve Washingtonu novinářům jihokorejský emisar Čchong Ui-jong, který Kimovo pozvání v Bílém domě tlumočil. Schůzka se má uskutečnit nejpozději v květnu, americké sankce do dosažení dohody mají trvat.

Kim má zájem sejít se s Trumpem „co nejdříve“, řekl Čchong, který se severokorejským vedením diskutoval v pondělí. Severokorejský vůdce je prý „oddán denuklearizaci“ Korejského poloostrova, Pchjongjang se zavázal, že se zdrží jaderných a raketových testů.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom ve snaze vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali ostré slovní výpady, které vyvolávaly obavy z možné války.

Do poslední chvíle utajované ústní poselství od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě. „Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci. Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace,“ řekl novinářům Čchong, který je bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta.

Sankce nekončí

Nátlak na Severní Koreu bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na „denuklearizaci Severní Koreje“ se prý Trump těší, mezitím ale musejí veškeré sankce dál trvat.

„Prezident Trump si velmi cení hezkých slov jihokorejské delegace a prezidenta Mun Če-ina. Přijme pozvání ke schůzce s Kim Čong-unem na místě a v čase, které budou dohodnuty. Těšíme se na denuklearizaci Severní Koreje. Mezitím musejí veškeré sankce a maximální nátlak zůstat v platnosti,“ uvedla v prohlášení mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersová.

Dohodu o setkání s Kimem komentoval na Twitteru i sám Trump. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal prezident.

Podle jihokorejského poradce musejí pokračovat i americko-jihokorejské vojenské manévry, což prý Kim bere na vědomí. Washington a Soul jsou podle Čchonga optimisty v tom, že diplomatický proces může prověřit možnost mírového řešení korejského problému.

Čchong ve čtvrtek ve Washingtonu v doprovodu šéfa jihokorejské rozvědky So Huna několik hodin jednal s velkou skupinou amerických činitelů včetně bezpečnostního poradce Bílého domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattise a šéfa rozvědek Daniela Coatse.

Severní Korea už v minulých dnech oznámila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. Oba korejské státy se rovněž podle Pchjongjangu dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají ve vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou mezikorejskou schůzku.

Prolamování ledů od olympiády

Oteplování vztahů KLDR s Jižní Koreou i USA začalo na zimních olympijských hrách, které se konaly na jižní straně Korejského poloostrova. Přestože prezident Trump tou dobou vyhlásil proti Severní Koreji nové sankce. Severokorejští představitelé nicméně v souvislosti s návštěvou her vyjádřili ochotu jednat jak se svým sousedem, tak s USA. Státy daly jako podmínku jednání už dříve nutnost zbavit se jaderných zbraní.

Obavy Japonska

Jisté obavy ohledně schůzky mezi USA a KLDR však projevilo Japonsko. To je naprosto přesvědčené o tom, že Kim zájem o jednání jen předstírá a denuklearizaci nemá v plánu. Japonci se rovněž bojí toho, že jejich zájmy v celé situaci budou upozadněny. Japonský premiér Šinzó Abe vyzval, aby Rada bezpečnosti OSN stále dbala na dodržování sankcí uvalených na KLDR. Dodal zároveň, že ho těší, že KLDR svolila k jednání o ukončení jejich jaderného programu.

Odborníci se domnívají, že Japonsko má strach z toho, že se Severní Korea vklíní do silného bloku, které Tokyo, Washington a Soul vytvořili. „První pochyby o spojenectví se objevily už při jednání Soulu a Pchjongjangu před olympiádou. KLDR z toho bude chtít maximálně vytěžit. Japonci se bojí, že Kim chce pouze dosáhnout zrušení sankcí, zbrojit ale bude dál,“ shodují se experti.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

terezkaterka33333 ( 10. března 2018 23:06 )

Veľmi zlá dohoda, keď zločinec chce aby zbrane zrušil iba protivník. Dúfam, že to Kim nepodpíše. Keď, tak aj Amerika bez atómu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa