„Jak jsi mohla být tak hloupá?“ sepsul Trump svou šéfku komunikace, ta hned rezignovala

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
1. 3. 2018
12:30

Hope Hicksová, šéfka komunikace Bílého domu, podala svou rezignaci jen pár hodin poté, co si ji prý prezident Donald Trump pozval na kobereček do Oválné pracovny. Trump jí vynadal za její výstup před parlamentním výborem, který vyšetřuje ruské vměšování do prezidentských voleb, a podle všeho se jí měl zeptat, jak mohla být tak hloupá a přiznat, že pro něj někdy lže, napsal deník Daily Mail.

Zdroje z Bílého domu sdělily novinářům, že Trump křičel na Hicksovou a během jeho plísnění se jí několikrát dotázal: „Jak jsi mohla být tak hloupá?“ Z její devítihodinové výpovědi v Kongresu mu zřejmě nejvíce vadilo, že řekla, že občas lže ve prospěch prezidenta. Trumpovi nestačilo, že před výborem trvala na tom, že co se týče kauzy ruského vlivu, vypovídala vždy pravdu.

Konec Hicksové

Hicksová byla Trumpovou pravou rukou už během jeho kampaně a po jeho zvolení ho následovala do Bílého domu, kde od září působila jako šéfka komunikace. Bývalá modelka včera ale ohlásila svou rezignaci. Prezident o ní několikrát prohlásil, že je „velmi chytrá a přemýšlivá“, chválil ji i personální šéf Bílého domu generál John Kelly.

Její výpověď v budově Kapitolu jí však v dalším kariérním růstu v Bílém domě nepomůže. Podle zdroje Daily Mailu si ji k sobě zavolal prezident a projevil svou nevíru nad tím, jak se mohla přiznat ke lžím. Hicksová pak následně oznámila, že v následujících týdnech odejde z Bílého domu. „Pro Hope Hicksovou to byla evidentně poslední kapka,“ reagovala na její rezignaci americká média. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley popřel zprávu o tom, že prezident vynadal Hicksové.

Trumpovi poradci u výslechu mlčí

Parlamentní výbor při výslechu nejvíce zajímalo prohlášení Hicksové po Trumpově úspěchu u voleb. Tehdy sdělila novinám The New York Times: „Nejsme si vědomi, že by někdo z našeho týmu byl v kontaktu se zahraničními subjekty.“ Hicksová stejně jako bývalý Trumpův poradce Steve Bannon na většinu otázek týkající se kampaně neodpověděla. Členové výboru se domnívají, že tak jednají na radu Bílého domu.

Na rezignaci Hicksové reagoval už i sám Trump. „Hope je skvělá žena a její práce během posledních tří let byla vynikající. Je chytrá a přemýšlivá. Bude mi chybět. Přišla za mnou s tím, že se chce věnovat něčemu jinému, chopit se příležitostí, které se jí nabízejí. Tomu naprosto rozumím. Jsem si naprosto jistý, že spolu zase budeme spolupracovat,“ uvedl ve svém prohlášení.

K prezidentovi se připojili i ostatní z jeho administrativy. „Budeš nám chybět, máme tě rádi,“ psali na Twitteru. Do budoucna jí popřála také Ivanka Trumpová. „Hope, milujeme tě a obdivujeme tě,“ sdílela ve svém příspěvku.

Skandál s násilníkem

Jako šéfka komunikace byla Hicksová neobvykle tichá a rezervovaná, nerada strhávala pozornost médií na sebe, nikdy ani nepodala žádný rozhovor. Dlouho se jí dařilo zůstat v pozadí. Zájmu tisku se ale nevyhla, když praskl skandál s dnes už bývalým Trumpovým poradcem Robem Porterem. Hicksová a Porter v té době spolu chodili. Jeho exmanželky ho obvinily z násilnického chování. Během jejich manželství je bil, nadával jim a ponižoval je.

Rob Porter a Hope Hicksová v době, kdy ještě tvořili pár.Rob Porter a Hope Hicksová v době, kdy ještě tvořili pár. | reprofoto/twitter

Obě exmanželky vyjádřily obavu, že pokud Hicksová s Porterem zůstane, stane se obětí domácího násilí i ona. Hicksová se před třemi týdny dostala do nezvyklého konfliktu s Trumpem poté, co sepsala prohlášení, v němž se Bílý dům prezidentova vlivného poradce Portera zastal. Učinila tak bez konzultace s prezidentem.

Trump následně podle CNN řekl, že má pocit, že v tomto případě dala Hicksová přednost osobním zájmům před prezidentovými. Podle posledních zpráv se Hicksová s Porterem nedlouho po jeho rezignaci rozešla.

Reakce Bílého domu

Hicksová byla čtvrtou šéfkou komunikace Bílého domu od té doby, kdy Trump nastoupil do funkce. Novináři se domnívají, že po ní nastoupí Jessica Dittová nebo Mercedes Schlappové, které v oddělení komunikace rovněž pracují. Tisková mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že s ní Hicksová o odchodu ze svého postu už mluvila. „Hope o odchodu přemýšlela už nějakou dobu. Její stání před výborem s tím nemá co dělat. Prezident se na ni kvůli její výpovědi rozhodně nezlobí,“ uvedla.

„Hledáte v tom více, než v tom je. Tohle není žádný skandál,“ utrhla se na novináře Sandersová. „Hope nekončí hned dneska odpoledne. O rezignaci přemýšlela, pro vás je její rozhodnutí možná překvapení, ale pro nás ne. Věděli jsme o tom,“ reagovala na zprávy o nečekané rezignaci Hicksové. „Neexistuje nikdo, kdo by mohl zaplnit mezeru, která zůstane po Hope Hicksové,“ uvedla pak Sandersová v prohlášení na Twitteru.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Katerina Havranek ( 4. března 2018 06:37 )

 Tak to se naramne pletes. V USA jsem se za 10 let naucila dobre anglicky a za dalsi 4 roky v NY city area dobre lhat. Moji sefove v NY umi dobre lhat do oci. A lzou i v momentu, kdy vi, ze jsem je prokoukla. Diky Trampovi, se tu jen zhorsila discriminace cizincu, kteri pracuji za polovinu platu, jen tu cizince odiraj, totalni vydridusi. Priklad: 20 usd na hodinu, Regulatory Affairs Coordinator Becton Dickinson, NJ s obrovskym 60 m Budhou v sidle.

tomik007 ( 1. března 2018 15:11 )

AMICI jsou alespon uprimny a pravdomluvny

kaonkl ( 1. března 2018 13:13 )

Ukažte mi jediného mluvčího či šéfa komunikace, který minimálně jednou nezalhal pro prezidenta. Je to prostě normální a přirozená součást politiky, jen Plesk z toho zase dělá bublinu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa