Firma zavádí čtyřdenní pracovní týden, pracovníci nevěří svému štěstí

Spokojení zaměstnanci, ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: Darina Jíchová - 
9. února 2018
17:08

Novozélandská společnost Perpetual Guardian představila nový revoluční program. Jedná se o experiment, kterým chce firma dosáhnout rovnováhy mezi osobním a pracovním životem svých zaměstnanců. Princip spočívá v tom, že lidé dochází do práce pouze 4 dny v týdnu, ale jsou placeni za pět. Správní společnost je vůbec první, která podobný program v zemi spustila. „Musíme se přizpůsobit rytmu 21. století,“ tvrdí její vedení. Informoval o tom deník The Guardian.

Běžný Novozélanďan odpracuje 1752 hodin ročně, řadí je to mezi členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se středně vysokým počtem odpracovaných hodin. Pomyslně menší zápřah mají Němci, Dánové, Norové a Nizozemci. Naopak nejpracovitější jsou Mexičané, Korejci a Kostaričané.

Zkoušeli to i ve Švédsku

První zmínky o čtyřdenním pracovním týdnu se objevily minulý rok, podle analytiků by se tak vyrovnalo nezdravé rozdělení směn. Domnívají se, že lidé se tak více soustředí na práci a zvládnou produkovat lepší výsledky za kratší dobu. V posledních dvou letech podobný systém zkoušely některé švédské společnosti, které nastavily šestihodinovou pracovní dobu.

Výsledky jsou nejednoznačné. Na jednu stranu se o 10 % snížil počet nemocenských a vzrostla pracovní spokojenost, na druhou ale došlo ke zvýšení nákladů na provoz firmy o 20 %. 

Reakce zaměstnanců

Lidé z Perpetual Guardian jsou z nového programu v šoku. „Když nám to oznámili, myslela jsem, že je to vtip,“ řekla jedna z manažerek Kirsten Taylorová. „Moje první reakce byla dost emotivní. Jsem matka samoživitelka a můj syn je ještě malý, nejsou mu ani dva roky a denně ho nechávám od půl osmé do půl páté v jeslích. Program mi umožní trávit s ním o den navíc a nic to nezmění na našem rozpočtu… je to neuvěřitelné,“ dodala.

Experiment bude zahájen příští týden a potrvá necelé dva měsíce. Zapojí se do něj přes 200 zaměstnanců v 16 pobočkách firmy po celé zemi. Zakladatel a ředitel společnosti Andrew Barnes řekl, že mezi reakcemi jeho pracovníků převládal šok. Pokud systém bude fungovat, firma na něj v plném rozsahu přejde od 1. července tohoto roku. Barnes dodal, že během čtyř pracovních dnů se nemění počet hodin, které v práci stráví, ten zůstává na osmi.

Názor ředitele firmy

„Zcela upřímně, narazili jsme na situace, kdy lidé spoustu věcí řešili z kanceláře – rodinu, lékaře, koníčky – a jejich výkonnost klesala. Volný den v týdnu jim umožní nejen trávit čas se svými blízkými, ale také vyřídit si všechno, co potřebují,“ Barnes rovněž uvedl, že změna se jeho netýká, on prý bude pracovat zcela normálně.

Experiment bude pečlivě sledovat profesorka Elizabeth Georgeová z Univerzity v Aucklandu, která se netradičními pracovními podmínkami zabývá. Barnes se nechal slyšet, že výsledky testu budou veřejně přístupné a rád se s nimi podělí se všemi, kteří o ně požádají. Doufá, že jeho zaměstnanci budou po zkráceném týdnu zdravější, šťastnější a výkonnější.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud