Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Obviněný katalánský expremiér se vydal belgické policii. Poputuje před španělský soud?

Autor: ČTK - 
5. listopadu 2017
14:02

Obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont se v neděli ráno spolu se čtyřmi bývalými ministry vydal belgické policii. Na tiskové konferenci o tom informoval mluvčí belgické prokuratury, podle něhož je během neděle vyslechne soudce. Ten o jejich dalším osudu rozhodne nejpozději v pondělí ráno.

Mluvčí prokuratury Gilles Dejemeppe oznámil, že se pětice politiků vydala policii a že od 09:17 SEČ jsou oficiálně ve vazbě. Do stejného času v pondělí musí soudce rozhodnout, zda je důvod, aby zůstali ve vazbě, či zda mohou být propuštěni.

Puigdemont a ostatní politici jsou už od začátku tohoto týdne v Belgii, kam odjeli poté, co je španělská vláda sesadila kvůli jednostrannému vyhlášení nezávislosti ze strany Katalánska. Španělsko na ně vydalo evropský zatýkací rozkaz a o jejich dalším osudu rozhodne belgický soud, který žádost Španělska vyhodnotí.

Puigdemont vyhlásil, že hodlá s belgickou justicí plně spolupracovat. Pokud by se proti případnému rozhodnutí o vydání do Španělska odvolal, jak naznačil jeho právník, mohl by vzhledem k zákonným lhůtám zůstat v Belgii více než dva měsíce, tedy i v době předčasných voleb do katalánského parlamentu. Ty jsou vypsány na 21. prosince.

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

salto ( 6. listopadu 2017 08:12 )

Nějak mi to nepasuje. Bývalá Jugoška, Španělsko, Krym, který nota bene daroval Ukrajině N.S.Chruščov po II. sv. válce... Vysvětlí mi někdo jak to vlastně je?

Zobrazit celou diskusi