Zuřící Španělé vydali evropský zatykač na katalánského expremiéra. Uprchl jim do Belgie

Autor: mah, ČTK - 
2. listopadu 2017
16:00

Španělský soud vydal evropský zatykač na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem. Informoval o tom deník La Vanguardia. Puigdemont a ostatní požádali, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu, to však soudkyně Carmen Lamelaová odmítla. Všech pět politiků čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů a hrozí jim teoreticky až 30 let vězení.

Španělský soud uvalil také vazbu na sesazeného katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu. Informoval o tom deník El País.

Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové dostat desítky let vězení. Soudkyně Carmen Lamelaová vazbu zdůvodnila obavami z ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Soudkyně bude rozhodovat také o vydání mezinárodního zatykače na bývalého premiéra Carlese Puigdemonta a další čtyři exministry, kteří se k soudu nedostavili a setrvávají patrně v Belgii.

Mezi členy sesazeného kabinetu, kteří budou umístěni do čtyř různých vazebních věznic v Madridu, jsou vedle Junquerase například bývalý ministr vnitra Joaquim Forn či šéf diplomacie Raül Romeva. Žádný z politiků neodpověděl na otázky soudkyně ani prokurátora týkající se katalánského referenda a vyhlášení nezávislosti. Odpovídali pouze na dotazy svých obhájců, přičemž zdůrazňovali, že celý proces od referenda po vyhlášení nezávislosti proběhl ze strany katalánského vedení zcela nenásilně.

Stoupenci katalánské nezávislosti reagovali na zprávy od soudu pobouřeně, velké separatistické organizace svolaly na 19:00 SEČ demonstraci. „Je to černý den pro Katalánsko. Vláda vybraná demokraticky ve volbách jde do vězení,“ napsala na twitteru starostka Barcelony Ada Colauová.

Video Katalánsko vyhlásilo nezávislost. - Twitter

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

salto ( 3. listopadu 2017 07:46 )

Těžkej život s touto nemocí

jiri141@... ( 2. listopadu 2017 20:31 )

Že by generalisimo Franko a jeho vláda vstávala z hrobu.Hanba Madridu i Španělsku.Na dovolenou tam nikdy už nepojedu.

wp2t ( 2. listopadu 2017 19:49 )

Ta hovádka se rozvrací sama. Takováhle rudá diktatůra nebyla v Evropě ani za studený války a přítomnosti rusáků.

wp2t ( 2. listopadu 2017 19:43 )

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je strach, tam choděj jenom saně pít a vůkol EU vrah.

gabreta ( 2. listopadu 2017 17:16 )

Zatykače? A kde je "Základní listina práv a svobod" se svým článkem s "Právem na sebeurčení"? Proč EU nerespektuje práva Katalánců po referendu? U muslimů z Kosova ještě lobovali za jeho uznání ve všech státech!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud