Španělsko vydalo zatykač na katalánského premiéra. Soud uvalil vazbu i na 8 ministrů

Autor: ČTK, deb - 
2. listopadu 2017
13:59

Španělský soud ve čtvrtek vydal evropský zatykač na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia, soud však tuto zprávu dosud španělským médiím oficiálně nepotvrdil. Soudkyně rovněž uvalila vazbu na vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu. Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové teoreticky dostat až 30 let vězení.

Soudkyně Carmen Lamelaová podle katalánského deníku vyhověla žádostem prokuratury o vydání zatykačů, když předtím zamítla návrh Puigdemonta a jeho exministrů, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Pětice politiků se odmítla z Bruselu vrátit s odůvodněním, že soud nebude o jejich osudu rozhodovat nestranně, nýbrž pod vlivem vlády v Madridu. Jejich zatčení nyní bude na belgické policii.

Vazbu pro Junquerase a sedm exministrů zdůvodnila soudkyně obavami z jejich útěku, ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Možnost složit kauci jim Lamelaová nedala.

Mezi členy sesazeného kabinetu, kteří budou umístěni do čtyř různých vazebních věznic v Madridu, jsou vedle Junquerase například bývalý ministr vnitra Joaquim Forn či šéf diplomacie Raül Romeva. Žádný z politiků neodpověděl na otázky soudkyně ani prokurátora týkající se katalánského referenda a vyhlášení nezávislosti. Odpovídali pouze na dotazy svých obhájců, přičemž zdůrazňovali, že celý proces od referenda po vyhlášení nezávislosti proběhl ze strany katalánského vedení zcela nenásilně.

Stoupenci katalánské nezávislosti reagovali na zprávy od soudu pobouřeně, velké separatistické organizace svolaly na 19:00 SEČ demonstraci. „Je to černý den pro Katalánsko. Vláda vybraná demokraticky ve volbách jde do vězení,“ napsala na twitteru starostka Barcelony Ada Colauová.

Bývalé vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Hrozí jim až 25 let vězení. Před jiným soudem v Madridu ve čtvrtek stanulo i bývalé vedení katalánského parlamentu, tyto výslechy ale byly na žádost advokátů přeloženy na příští čtvrtek.

Výslechy exministrů začaly ve čtvrtek dopoledne s asi hodinovým zpoždění, jako první předstoupil před vyšetřující soudkyni exministr Jordi Turull. Po něm šli Josep Rull, Meritxell Borrásová a Joaquim Forn, kteří všichni odmítli vypovídat. Následoval výslech exministra Santiho Vily, který jako první odpovídal na otázky prokuratury i soudkyně. Vila dorazil s právníkem Pauem Molinsem, který dříve obhajoval sestru španělského krále Cristinu. Ta čelila obvinění z účasti na daňových deliktech svého manžela a letos byla zproštěna obžaloby.

Vila, po němž šli k výslechu další exministři, jako jediný vstoupil do soudní síně bez ovací, z katalánské vlády totiž minulý týden sám odstoupil na protest proti deklaraci o vyhlášení nezávislosti. Demisi podal před pátečním hlasováním katalánského parlamentu, který schválil rezoluci o nezávislosti. Následně Madrid odvolal katalánský kabinet, rozpustil tamní parlament a vyhlásil regionální volby v Katalánsku na prosinec.

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud