Lidé v Madridu vyšli do ulic. Katalánského premiéra posílají do vězení

Autor: base, ČTK - 
28. října 2017
14:47

Předseda španělské vlády Mariano Rajoy v sobotu oficiálně převzal úřad katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Stalo se tak poté, co v úředním věstníku bylo v noci na sobotu zveřejněno páteční rozhodnutí o odvolání katalánské vlády a rozpuštění regionálního parlamentu, informují španělská média. V Madridu se v sobotu tisíce lidí zúčastnily demonstrace za jednotu Španělska.

Oficiálně jsou tímto zbaveni funkcí i další katalánští činitelé. Týká se to nejen členů vlády, ale zejména představitelů policie v čele s jejím šéfem Josepem Lluísem Traperem.

Tato opatření následují poté, co katalánský parlament v pátek schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může omezit autonomii Katalánska. Španělský premiér Mariano Rajoy následně oznámil rozpuštění katalánského regionálního parlamentu. Nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

Většinu kompetencí předsedy a místopředsedy katalánské vlády nyní z rozhodnutí Rajoye převezme místopředsedkyně španělské vlády Sorraya Sáenzová. Ta si vytvoří tým státních tajemníků, kteří budou pověřeni řízením jednotlivých regionálních vládních úřadů.

Zpráva zveřejněná ve věstníku rovněž obsahuje detaily týkající se předčasných voleb v Katalánsku. Předvolební kampaň, která potrvá 15 dnů, začne 5. prosince.

Tisíce lidí v ulicích Madridu

Tisíce lidí se v sobotu shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska. Informoval o tom deník El País. Lidé se pomalu začínají scházet i v Barceloně před budovu katalánské vlády.

Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali „Puigdemont do vězení“. Právě sesazeného katalánského premiéra, jehož pravomoci od soboty převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy, mnozí příznivci jednoty Španělska viní z odpovědnosti za současnou krizi. Madrid tak poprvé využil ústavní článek 155 a omezil autonomii španělského regionu.

Mezi demonstranty v Madridu byla například i premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová, která označila páteční schválení rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem za „státní převrat“. Uvedla také, že pro ni to byl „nejsmutnější den ve španělské demokracii“.

V Katalánsku menšinový odborový svaz vyhlásil od pondělka desetidenní generální stávku. Velké odbory se zatím nepřipojily. Uvedl deník El País.

Ex-premiér Puigdemont: Nenásilně, ale vytrvale

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont v předtočeném projevu, který odpoledne odvysílala katalánská televize, vyzval k vytrvalosti ve snaze o nezávislost Katalánska. V asi tříminutovém vystoupení žádal Katalánce o „demokratické odmítnutí“ omezení autonomie, jejich odpověď má být podle Puigdemonta nenásilná, ale vytrvalá. Šlo o jeho první veřejný projev od pátečního hlasování katalánského parlamentu o rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu.

Podle katalánského deníku La Vanguardia Puigdemont neuznal své sesazení Madridem, ale nevyjádřil se konkrétně, zda se bude bránit u soudu. „Budeme pokračovat v plnění svých demokratických mandátů a zároveň se snažit o maximální stabilitu a klid,“ řekl také Puigdemont. Uvedl také, že v demokratické společnosti jsou to parlamenty, kdo volí a odvolává vedení země.

 

„Nemáme, ani nechceme důvod k násilí,“ uvedl Puigdemont, který měl při proslovu vedle sebe vlajku Katalánska a Evropské unie. V projevu, který byl podle místních médií natočen v sobotu dopoledne v Gironě (španělsky Geroně), hájil páteční rozhodnutí parlamentu. „Katalánský parlament splnil to, co si občané odhlasovali ve volbách 27. září (2015),“ uvedl s odkazem na katalánské regionální parlamentní volby, v nichž vyhráli separatisté.

„Pokračujme v práci, abychom vytvořili svobodnou zemi a společnost, v níž bude méně nespravedlností, více rovnosti, více solidarity a více bratrství se všemi národy světa a začněme od národů Španělska, k nimž nás váže respekt a vzájemné uznání,“ zakončil svůj projev Puigdemont.

Podle deníku La Vanguaradia Puigdemontova slova odpovídají tomu, co řeklo několik dalších členů nyní sesazené katalánské vlády. Například Josep Rull a Toni Comín, kteří rovněž chtějí pokračovat ve snaze o katalánskou nezávislou republiku.

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

Zobrazit celou diskusi