První svatba v troskách bašty ISIS. Do Rakky se vrací radost, barvy a tanec
V syrském městě Rakka se ženy musely zahalovat od hlavy až k patě do černého hávu. A nesměly se stýkat s jinými muži, než byl jejich otec a manžel. Od roku 2014 byla totiž sídlem Islámského státu, letos v říjnu se město podařilo osvobodit spojeným vojskům arabsko-kurdských milicí s podporou USA. Dřívější striktní pravidla padla a Rakka znovu ožívá, ulice zaplnily barvy, smích a hudba. Symbolem znovuzrození je svatba mladého páru Ahmeda a Heby (oba 18).
Lidé využili svatby, aby oslavili svou znovunabytou svobodu. Rodinná událost se brzy proměnila v obrovskou party. Ženy se po dlouhé době beze strachu mohly obléknout do barevných šatů a namalovat se. V ulicích zněla hudba, tančilo se a recitovaly se národní básně. Oslava vzbudila v obyvatelích zničeného města naději na lepší budoucnost.
Ještě před pár měsíci by bylo nemyslitelné, aby se v Rakce konala oslava. A aby spolu muži a ženy bez obav tančili. Svatba se konala minulý týden v pátek a byla spojená s mnoha tradicemi, o které byli obyvatelé pod nadvládou ISIS ochuzeni. Islámský stát ve městě nastolil tvrdý režim, byla zakázána hudba, zpěv a tanec, muži a ženy se nesměli stýkat a pro oblékání žen byl striktní řád.
Čtyři měsíce se v Rakce bojovalo a město to velmi poznamenalo. Jediným zdrojem elektřiny jsou generátory, většina budov je rozbořená a domy jsou sotva obyvatelné, nic z toho však nemohlo zkazit náladu svatebčanům.
„Návrat radosti a nový začátek“
„Jsme velmi šťastní, tohle je první stavba od doby, kdy džihádisté odešli,“ řekl ženichův otec Utman Ibrahim. „Před tím, než sem přišel Islámský stát, se konaly pravidelně velké oslavy, svatby a jarmarky. Na ulicích hrávala hudba, oni to všechno zakázali a zahalili město do černého hávu,“ prohlásil Utman, aby dodal: „Tohle je návrat radosti, nový začátek.“
Ženich i nevěsta byli oblečení v tradičních oděvech, ženich měl hnědou róbu a Heba bílé tylové šaty a závoj, ruce měla ozdobené henou a tmavý make-up. Kolem páru se míhali lidé s mobily a oslavu si natáčeli a fotili. Děti pobíhaly po náměstí, mnoho z nich mělo namalovaný obličej. „Už je to dlouho, co jsme tu měli nějakou zábavu,“ řekla ženichova sestřenice Umm Ahmedová. „Konečně jsme zase svobodní.“
Další člen ženichovy rodiny, jeho bratranec Chaláf Mohamed, byl ze svatby naprosto nadšený. „Tohle je oslava podle našeho gusta. Co by to bylo za svatbu, kdybychom byli všichni v černém, nemohli si zatancovat a zazpívat a všichni bychom se báli, že přijdou džihádisté a zastřelí nás,“ zmínil, aby připojil: „Na tohle jsme čekali řadu let.“
Tihle mohamedáni toho moc nenapracují, obnovy měst budou dělat cizí firmy....