Iráčané dobyli baštu ISIS. Islamisty vytlačili už jen do pásu kolem Sýrie
Iráčtí vojáci dobyli město Havídža, poslední baštu radikální organizace Islámský stát (IS) na severu země. Oznámilo to dnes vedení armády. Islamisté tak v Iráku kontrolují už jen pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií, uvedla agentura Reuters.
Operace irácké armády v oblasti začala 21. září. V pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídži, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. ISIS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014. Ve středu se irácké armádě podařilo zlikvidovat 196 islamistů a osvobodit 98 vesnic.
Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídži téměř 20 tisíc lidí.
Chalífát vyhlášený ISIS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, kde si IS vybudoval hlavní základnu v Iráku. Boje o Mosul trvaly devět měsíců.
ISIS se chlubí, že zajal dva ruské vojáky
Teroristická organizace Islámský stát (ISIS) ve čtvrtek zveřejnila videozáznam s dvěma ruskými vojáky, které prý zajala během bojů v Sýrii. S odvoláním na propagandistickou agenturu islamistů Amak o tom informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany ale podle agentury Interfax popřelo, že by v oblasti padli dva ruští vojáci do zajetí.
Video, na kterém mluví dva zajatí Rusové:
Mělo by se jednat o dva členy Vagnerovy soukromé armády, jejíž služby využívá prezident Putin. Na záznamu jsou dva muži, Roman Zabolotný a Grigorij Surkanov, v šedých blůzách. Jeden je v poutech a druhý má podle všeho na obličeji pohmožděniny. Jeden z nich mluví rusky, jeho slova doprovázejí na videu titulky v arabštině.
„Nebyly zaznamenány žádné případy, které by zahrnovaly zajetí nebo ztráty mezi příslušníky ruských ozbrojených sil v provincii Dajr az-Zaur nebo v jiných oblastech v Sýrii,“ uvedla Interfax. Podle vyšetřovatele ruských tajných služeb Ruslana Levieva se mohlo jednat o žoldnéře.
Neziskovky nástup na odvoz uprchlíků utíkajících před válkou zpátky do své vlasti,aby ji si ji mohli obnovit.