Piloti Air Berlin udělali na rozlučku kaskadérský kousek. Doplatili na něj

Autor: Darina Jíchová - 
19. 10. 2017
19:55

Byl to poslední let zkrachovalé letecké společnosti Air Berlin nad düsseldorfským letištěm. Piloti před přistáním požádali věž o svolení, zda mohou udělat „přelet“ nad letištěm. Letecký trik, který je většinou k vidění na různých přehlídkách. Jakkoli se jim vydařil, čekala je okamžitá suspendace.

Airbus A330 se v pondělí ráno vracel z Miami, když se jeho piloti rozhodli pro „průlet“ nad letištěm. Přelétli ranvej, pak stroj naklonili a prudce stočili doleva. Každý pilot ví, jak takový manévr provést, patří k tréninku pro případné nouzové přistání. Při běžném letu je ale neobvyklé, aby se k němu piloti uchylovali. Německé letecké úřady teď celou situaci prošetřují.

Podívejte se na kousek pilotů Air Berlin:

Video Kousek jako z přehlídky - Youtube

„V letecké dopravě stojí vždycky na prvním místě bezpečí pasažérů. Tento incident bereme velmi vážně a prošetřujeme ho. Přelet nad letištěm byl naprosto zbytečný,“ uvedl mluvčí společnosti Air Berlin. Piloti si před manévrem vyžádali povolení řídicí věže.

„Byl to zbytečný risk“ 

„Chtěli jsme náš poslední let zakončit důstojným a emocionálním rozloučením, nechat po sobě nějakou vzpomínku,“ řekl jeden z pilotů německé stanici ZDF, nepřál si však, aby bylo zveřejněno jeho jméno. Agentura Reuters mluvila s jiným pilotem, který uvedl, že tento manévr by se měl používat jen z bezpečnostních důvodů nebo při speciálních operacích. „Byl to zbytečný risk,“ dodal.

Na internetu se záhy objevila videa přeletu. Je na nich vidět, jak letadlo míjí jednu z budov a slyšet výkřiky údivu zaměstnanců letiště. „Všichni jsme to s úžasem pozorovali,“ uvedl jeden z nich. Mluvčí Air Berlin řekl, že záběry vzbuzují mnoho otázek, ze kterých se piloti musí zpovídat před komisí.

V srpnu společnost Lufthansa koupila část zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Tuto leteckou společnost, stejně jako aerolinky Alitalia, měla pod kontrolou arabská letecká společnost Etihad. Pod novým vedením bude Air Berlin létat jen v rámci Evropy, v pondělí se tak uskutečnil jejich poslední zámořský let.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa