Aerolinky American Airlines pronikly do Číny. Koupí tu podíl v jedničce na trhu

Autor: ČTK, vei - 
28. 3. 2017
07:20

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern Airlines. Stane se tak druhým americkým přepravcem, který bude vlastnit část čínské letecké společnosti. China Southern v úterý oznámila, že vydá nové akcie v hodnotě 1,55 miliardy hongkongských dolarů, tedy zhruba pět miliard korun, které prodá jedné z divizí American Airlines. Americký podnik tak v čínské firmě získá podíl zhruba 2,7 procenta.

China Southern ve zprávě pro hongkongskou akciovou burzu uvedla, že dohoda podpoří její konkurenceschopnost a pomůže jí „dosáhnout strategického cíle vybudovat leteckou skupinu světové úrovně“. Dodala, že by s firmou American Airlines mohla posílit spolupráci ve sdílení letů, tedy v takzvaném code-sharingu, i v dalších oblastech, včetně sdílení letištních kapacit.

Společnost American Airlines by díky dohodě mohla získat lepší přístup na čínský trh a podporu v konkurenčním boji s domácím rivalem Delta Air Lines, napsala agentura Reuters. Delta předloni koupila za 450 milionů dolarů (více než 11 miliard Kč) 3,55 procenta akcií v čínské letecké společnosti China Eastern Airlines.

China Southern je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících. Sídlí v čínském městě Kanton a je členem letecké aliance SkyTeam, do které patří rovněž ČSA.

V březnu 2016 byl čínský prezident v Praze. Podívejte se, jak zachytil jeho návštěvu Blesk.cz:

Video Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve 3 minutách. - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV

Čína pouští do letecké dopravy soukromý kapitál

Peking signalizoval, že chce reformovat sektor letecké přepravy a zavést do něj smíšené vlastnictví a soukromý kapitál. Snaží se tím o zlepšení efektivnosti a konkurenceschopnosti státem vlastněných podniků. Čínští přepravci v poslední době intenzivně rozšiřují své kapacity a zvyšují počty letů na mezinárodních linkách, na nichž roste počet zákazníků.

Před rokem byl v Praze čínský prezident. Připomeňte si výzdobu hlavního města: 

Video Pražskou cestu z letiště lemují rudé čínské vlajky. Pro vůdce Číny - Daniela Soukalová

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa