Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Případ Anny Frankové znovu otevřel bývalý agent FBI. Kdo ji udal gestapu?

Autor: Darina Jíchová - 
3. října 2017
10:25

Bývalý agent FBI Vince Pankoke (59) a jeho tým znovu otevřeli případ Anny Frankové, pomocí nových technologií chtějí zkoumat všechna nashromážděná data a odhalit, kdo dívku zradil. Jeho tým zahrnuje i 19 forenzních expertů, společně chtějí projít a kriticky zhodnotit všechny důkazy a zjistit, kdo prozradil gestapu místo, kde se Frankovi ukrývali. 

Lidé z muzea Dům Anny Frankové v Amsterdamu poskytli Pankokeovi přístup do archivu a velmi ocenili jeho snahu případ vyřešit. Celé vyšetřování bude natáčeno na kameru a zároveň jej bude možné sledovat online. Informace budou průběžně aktualizovány. Tým vede Pankoke, k ruce má řadu odborníků: historiky, psychology zaměřující se na profilování osob, bývalé detektivy a již zmiňované forenzní experty.

Vyšetřovatelé najali herce, chtějí celý případ, zvláště pak den zatčení Frankových, zrekonstruovat. Součástí týmu je i jeden ze zakladatelů behaviorálního oddělení FBI Roger Depue, analyzuje dobové výpovědi svědků.

Dům Anny Frankové publikoval vlastní studii, ve které spekulují o tom, že Frankovi byli odhaleni čirou náhodou a že žádný „zrádce“ neexistuje. Odborníci spolupracující na výzkumu se ale shodli, že nejsou žádné důkazy, které by potvrzovaly tuto teorii. Pankoke ale tvrdí, že se jim podařilo odhalit nové skutečnosti z dokumentů, které byly do nedávna utajené.

Nový tým, nové důkazy

Zpravodajská služba SS Sicherheitsdienst (SD) vedla pečlivé záznamy o každém zatčení, ale dlouho se věřilo, že veškeré dokumenty vztahující se k případu Frankových byly zničeny při bombardování v roce 1944. „Strávil jsem mnoho hodin v národních archivech a podařilo se mi najít záznamy, o kterých mi bylo řečeno, že neexistují,“ uvedl Pankoke.

„Některé jsou dost poničené, vodou a ohněm. Jsou psané německým vojenským slangem, takže mi zabere dost času, než zjistím, co se v nich píše. Našli jsme také seznam Židů, kteří byli zatčeni jen kvůli udání, rovněž jsme objevili jména informátorů a agentů gestapa, kteří v Amsterdamu žili. Všechno zanalyzujeme a snad se vyjeví nějaké souvislosti,“ dodal.

Pankoke během posledních let pracoval v utajení a díky jeho práci se podařilo rozbít kolumbijský drogový kartel. „Nechceme na někoho ukázat prstem, ani nikoho soudit. Pokouším se prostě uzavřít poslední případ mé kariéry, chci zjistit pravdu,“ prohlásil Pankoke. Bývalý agent se k případu dostal přes financovaný projekt filmaře Thijse Bayense a holandského novináře Pietera Van Twiska, muži na Pankokea dostali kontakt od holandské policie.

Ředitel muzea Dům Anny Frankové Ronald Leopold se nechal slyšet: „Celé dekády jsme pátrali po důkazu toho, že Frankovi byli zrazeni, ale nikdy se nám nepodařilo nic najít. Jsme velmi zvědaví na výsledky tohoto vyšetřování.“ Případ byl oficiálně otevřen minulý víkend.

Otec Anny tvrdil, že je zradil skladník

Frankovi se ukrývali společně s rodinou van Pelsenových a zubařem Fritzem Pfefrem, Osvětim přežil ale jenom Otto Frank, Annin otec. Ten, od svého návratu domů, tvrdil, že je jeden ze skladníků, Wilhelm van Maaren, udal gestapu. Holandským detektivům se to ale během vyšetřování v letech 1948 a 1963 nepodařilo prokázat. „To nebylo skutečné vyšetřování, prostě se zaměřili jen na jednoho podezřelého. Mám jejich složky, je tam tolik nezodpovězených otázek,“ řekl Pankoke.

Další šetření proběhlo v roce 2003, ale ani badatelé z institutu válečné dokumentace nebyli schopni prokázat, že by Frankovy někdo udal, nicméně objevili další dva možné podezřelé. Bayens, filmař a zakladatel projektu, uvedl, že existuje kolem 30 lidí, kteří to mohli udělat.

„Máme asi 25 kilometrů složek, to je obrovské množství dat, a jsme teprve na začátku. Musíme zjistit, co je relevantní a co jsou pouhé smyšlenky. Experti zatím sestavili algoritmy, které by nám s tím měly pomoct,“ uvedl Bayens.

Vyšetřovatelé musí své výsledky předložit do srpna příštího roku, tedy do 75. výročí zatčení Frankových. Deník Anny Frankové, který popisuje roky 1942–44 strávené v úkrytu, je jednou z nejvydávanějších knih na světě. Od svého vydání byl přeložen do 67 jazyků a prodalo se na 30 milionů výtisků.

tgbg ( 3. října 2017 11:10 )

FAŠIZMUS A KOMUNIZMUS JSOU SVINSTVA A ZAVINILI NEJSTRAŠNĚJŠÍ VÁLKY NA SVĚTĚ S MILIÓNY MRTVÝCH.

Zobrazit celou diskusi