V necelých třech letech byl z Aleny Vyhnisové Staňkové (77) sirotek. „Tatínek pomohl ukrýt lékaře, který ošetřoval výsadkáře Jana Kubiše. Nacisté za to popravili jeho i mou těhotnou mámu,“ zavzpomínala Staňková.

Staňková se dostala do skupiny 46 dětí českých vlastenců zapojených do heydrichiády, které byly přesunuty do Internačního tábora ve Svatobořicích. „Němci zvažovali, zda je převychovat, nebo zlikvidovat,“ vysvětlil historik Jaroslav Čvančara.

„Dodnes nás zůstalo už jen sedmnáct. Dvakrát ročně se scházíme. V táboře jsme se nesměli učit. Přesto se nám to podařilo díky profesorce Markové, která kvůli tomu riskovala život,“ upřesnila Staňková.

Po válce se malé Alenky ujala teta – sestra jejího tatínka. V roce 1946 pak byla vybrána, aby přivítala prezidenta Edvarda Beneše v jeho rodných Kožlanech. „Bylo mi sedm let. Přesto to mám stále před očima,“ dodala Staňková.

Bratr byl letec, Stanislav šel do lágru

Osmnáct bylo Stanislavu Bodlákovi (93) z Brna, když ho do tábora přivezli. „Dostal jsem se tam kvůli tomu, že můj bratr Miloš byl pilotem RAF,“ vysvětlil Bodlák.

V táboře tehdy velel Franz Kaiser, bývalý nadporučík československé armády. „S oblibou nás zavíral do márnice a trápil hlady. Byl to moc zlý člověk,“ zavzpomínal Bodlák.

Otevření muzea považují bývalí vězni za zadostiučinění. „Lidé by neměli zapomínat na tuto strašnou dobu,“ shodli se oba svorně.

Internační tábor Svatobořice vznikl 17. září 1942 jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha. Vězněno v něm bylo zhruba 3 500 příbuzných českých politiků a vojáků. Byli tam internováni příbuzní armádního generála Ludvíka Svobody, generálů Emila Bočka, Karla Klapálka a Jana S. Ingra. Stejně tak i rodiče hrdiny SSSR Otakara Jaroše. Dále tam byl sochař Otakar Španiel, oba sourozenci Jiřího Voskovce a mnoho jiných známých osobností. V táboře zemřelo 30 lidí.

Muzeum ve Svatobořicích-Mistříně bude otevřeno 7. října. O jeho vznik se výrazně zasadil historik Jan Kux a podnikatel Josef Kouřil. V blízkosti bývalého tábora bude ve stejný den odhalen i památník.

VIDEO: V rodišti generála Jana Sergěje Ingra ve Vlkoši se každoročně konají vzpomínkové akce, kterého připomínají ministra z Benešovy vlády. I jeho příbuzní byli v internačním táboře ve Svatobořicích.

Video
délka: 01:51

Do Vlkoše na Hodonínsku se vrátila 2. světová válka. Naštěstí se samozřejmě jednalo jen o simulaci bojů o Moravu v roce 1945 mezi Němci a Sovětským svazem. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
15 fotografií