Válka s Kimem nikomu neprospěje a Trump by si měl nechat poradit, tvrdí diplomat
Britský diplomat Simon Gass tvrdí, že vojenský zásah proti KLDR je ta nejhorší možnost, ke které se můžou Spojené státy uchýlit při řešení korejské krize. Vypjatou situaci na Korejském poloostrově popsal jeden z vyjednavačů jaderné dohody s Íránem britského think-tanku RUSI.
Možnost války se Severní Koreou je velmi reálná hrozba. KLDR má zbraně hromadného ničení, jejich jaderný program je lepší, než si západ myslel. Toto jsou body, na kterých se shodují Gass i členové RUSI. Otevřený konflikt je ale podle Gasse až ten poslední krok, který by měly Spojené státy podniknout. Gass také podotkl, že situace se nevyřeší vzájemnou výměnou urážek mezi lídry KLDR a USA.
„Jsem si jistý, že americká zpravodajská služba má vlastní oddělení, které se výhradně zabývá Severní Koreou a ví o ní první poslední. Ale v poslední době mají problém s předvídáním záměrů KLDR,“ upozornil na problém současné americké vlády.
„Ze svých zkušeností vím, že mnozí lídři si o nějaké zemi už předem vytvoří svůj názor, a to i přesto, že tam nikdy nebyli. Jen těžko pak ten názor změní a nikdy tak nemůžou pochopit jednání druhé strany,“ vysvětlil Gass. Světoví vůdci by podle něj měli přijmout rady odborníků, kteří situaci rozumí více než oni sami. Preventivní válka, o které uvažuje prezident Trump, by prý nic nevyřešila a za oběť by jí padly miliony nevinných lidí.
„USA by si měly vzít příklad z Číny“
Gass věří, že KLDR do dvou až tří let vyvine jadernou střelu, která bude schopná zasáhnout Spojené státy. „Soul se svými 10 miliony obyvatel, a vůbec celá Jižní Korea s 26 miliony, je jen pár kilometrů od hranic se Severní Koreou, nikdo z nás si asi nechce představit, co by se s nimi stalo, kdyby vypukla válka,“ prohlásil.
Gass také požádal prezidenta Trumpa, aby neodstupoval od jaderné dohody s Íránem. Poté oznámil, že si myslí, že by se postoj Spojených států ke KLDR „rychle změnil, kdyby lidé viděli, kolik mrtvých si jejich zásah vyžádal“. Vyzval Spojené státy, aby se stejně jako Čína vrátily k diplomatickému vyjednávání. Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že v souladu s novými sankcemi Rady bezpečnosti OSN bude uzavřena většina severokorejských firem působících v Číně. Opatření se týká také společných čínsko-severokorejských podniků.
Je to omyl. Jaderná válka by prospěla Zemi, jako planetě. Zbavila by se tak těch hnusných lidských parazitů.