Král pustí ženy už i za volant. V Saúdské Arábii se řidičky těší na léto 2018

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
27. září 2017
08:55

Ženy v Saúdské Arábii budou mít povolení řídit automobil. Vyplývá to ze včerejšího královského nařízení, o kterém s odkazem na saúdskoarabskou státní agenturu SPA informovala AFP. V nábožensky konzervativní Saúdské Arábii měly dosud ženy řízení zakázáno. Výnos by měl vejít v platnost v létě příštího roku.

Podle nařízení krále Salmána má vzniknout speciální rada, která by do 30 dnů měla přijít s odborným posudkem ke změnám v zákonu. Očekává se, že ženy budou moci v Saúdské Arábii řídit od června příštího roku.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami. Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze.

Rozhodnutí saúdskoarabského krále už uvítal Washington. „Určitě bychom takové rozhodnutí uvítali,“ řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Je to pro tu zemi velký krok správným směrem,“ dodala.

Podle prince Chálida bin Salmána, který působí jako saúdský velvyslanec ve Spojených státech, je to obrovský posun kupředu a součást Vize 2030 – rozvojového programu, který představil korunní princ Mohamed bin Salmán a jeho strana. Zákon by měl také zlepšit ekonomickou situaci země. „Snažíme se ženy více zapojit do pracovního procesu,“ uvedl velvyslanec, „proto musí být schopny se do práce samy dopravit,“ dodal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud