Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

V Saúdské Arábii zavedou tělocvik i pro dívky: První krok k zlepšení práv žen

Muslimky
Muslimky  (Autor: Reprofoto Youtube, Twitter, Facebook, archiv)
Autor: ČTK - 
14. července 2017
06:48

Saúdská Arábie zavádí tělocvik ve školách i pro dívky. Rozhodnutí saúdskoarabského ministerstva školství uvítala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která ale zároveň upozornila, že k celkovému zlepšení situace žen v Saúdské Arábii to nestačí.

Saúdskoarabské ministerstvo školství tento týden na svých webových stránkách oznámilo, že veřejné školy zavedou tělocvik pro dívky „v souladu s islámským právem“ a podle možností jednotlivých ústavů.

Provozování sportovních aktivit ve školním prostředí bylo až dosud dívkám v Saúdské Arábii zapovězeno. V ultrakonzervativní monarchii totiž mají značný vliv náboženští tradicionalisté.

Podle ministerstva je zavedení tělocviku pro dívky součástí Vize 2030, ambiciózního programu hospodářských a sociálních reforem, řízeného korunním princem Muhamadem bin Salmánem.

„Tento důležitý krok může posílit práva žen a zlepšit jejich zdraví navzdory právním překážkám, které v zemi přetrvávají,“ uvedla ředitelka globálních iniciativ HRW Minky Wordenová a poukázala zejména na systém mužského opatrovnictví.

Ženy v Saúdské Arábii nesmějí řídit automobil, cestovat do zahraničí, pracovat nebo studovat bez svolení nebo doprovodu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel.

Úvahy o zavedení tělocviku pro dívky vyvolávaly v posledních letech v Saúdské Arábii bouřlivou debatu. Zastánci tohoto kroku argumentovali vysokým výskytem obezity a cukrovky mezi ženami, odpůrci zase ohrožováním tradičních hodnot. Soukromé dívčí školy tělocvik zařadily do osnov v roce 2013.

VIDEO: A takhle vášnivě ženy v Arábii nakupují

Video Boj o oblečení v Saúdské Arábii - YouTube

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa