Dramatická hra o trůn: Korunního prince věznili v komnatě, dokud se ho nezřekl

Autor: nka - 
20. 7. 2017
11:15

V Saúdské Arábii přešlo nástupnictví z dosavadního korunního prince na králova syna. Jenže hra o trůn to nebyla zřejmě tak idylická, jak Saúdové v médiích prezentovali. Podle nových zpráv královský palác zažil noční drama, kdy panovníkovi muži prince bin Najífa uvěznili v jedné z komnat, dokud se funkce následníka nevzdá. Napsal to britský web Telegraph.

Rijád koncem června oznámil, že dosavadního korunního prince Muhammada bin Najífa (57), králova synovce, král Salmán uvolnil ze všech funkcí. V roli následníka trůnu ho nahradil králův nejmilejší syn Muhammad bin Salmán (31).

Předání pozic mezi bin Najífem a bin Salmánem se uskutečnilo v Mekce a přenášela ho saúdskoarabská televize. „Budu teď odpočívat, bůh ti pomáhej,“ sdělil bin Najíf svému nástupci, který mu políbil ruku v pokleku.

Princ vzdoroval. Ale za úsvitu „povolil

V médiích se teď vynořily detaily nočního dramatu, které předání nástupnictví předcházelo.

Byl konec postního měsíce ramadánu a země se blížila k oslavám obdoby křesťanských Vánoc. Ve sváteční atmosféře bin Najíf nic netuše vyrazil do paláce v Mekce na večerní jednání s králem. Po příchodu ho ale Salmánovi pochopové zavřeli do jedné z komnat a sebrali mu telefon. Král za ním poté přišel a překvapenému synovci oznámil, že dokud se nevzdá funkce korunního prince, ven nevyjde.

Bin Najíf se zpočátku vzpíral. Tlak protivníků ale nepovolil a s příchodem úsvitu už princ, který mimo jiné trpí cukrovkou, „vyměkl“ a na výměnu následníků přistoupil.

Bin Najíf se následníkem trůnu stal v roce 2015. V královské rodině mu ale rostl mocný protivník, jeho o 26 let mladší bratranec. Ten v posledních letech zastává post ministra obrany a v zemi se těší stále větší popularitě. Bin Najífovi naopak v očích saúdské aristokracie nepřidal jeho odpor vůči diplomatické blokádě Kataru, ani údajná závislost na lécích proti bolesti. Tu si měl vyvinout po neúspěšném atentátu, který na něj spáchali teroristé z organizace Al-Kájda. Bin Salmán tak po čase dokázal přesvědčit většinu představitelů královské rodiny o tom, že bin Najíf není pro trůn vhodným člověkem. Spolu s korunním princem byli sesazeni i jeho nejbližší spolupracovníci.

Příběh je fantasmagorie, tvrdí Saúdové

Saúdští představitelé informace o puči označili za „nepodložené a nepravdivé“. „Ten příběh je fantasmagorie jak od scénáristů z Hollywoodu,“ popřel zprávu představitel království agentuře Reuters.  Neoficiální zdroje obeznámené se situací ale mimo záznam potvrdily, že bin Najíf byl sesazením velmi překvapen. „Šokovalo ho to. Byl to převrat. Nebyl na to připraven,“ řekl zdroj.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 20. července 2017 12:51 )

1082 let od nejznámější bratrovraždy Mučednická smrt sv. Václava ve Staré Boleslavi se datuje na rok 935 (také se uvádí r. 929)......... Sv. Václav stal patronem národa českého, morálním vzorem a posilou v těžkých dobách. Jménem Václav byl pokřtěn i král a císař Karel IV. Tím se hlásil ke svému patronovi a k přemyslovským předkům. Ti již na konci 10. století knížete Václava chápali jako patrona české země. Od konce 11. století ho považovali za věčného knížete české země..........Václava I. pohřbili v místě, kde byl zavražděn. Bratr Boleslav I. po 3 letech nechal Václavovy ostatky převézt přímo na Pražský hrad, konkrétně do rotundy sv. Víta. Již tehdy došlo k jeho svatořečení. nooooooooo n o v o d o b e ........ KABELKOVY PREVRAT 2013 - P U C ......soudruzi-pratetel z CSSD a jejich pratele + soudruzi-StBaci ANO2011 se d o d t a l i k MOCI.................. a klido pred zraky spodnich 10 milionu obcanu Ceske republiky . . . . 13.6.2013 zasahovalo v ulicích čtyři sta policistů na Úřadu vlády a v desítkách dalších nemovitostí. Šlachta na následné tiskové konferenci oznámil, že bylo zabaveno 150 miliónů korun a desítky kilogramů zlata. Právě tato třaskavá informace dodala celé operaci punc mimořádnosti. Už tehdy byl ÚOOZ kritizován za nepřiměřenost a spektakulární aranžmá zásahu. Tři roky poté neexistuje jediný pravomocný ani nepravomocný (tím méně nočním raziím adekvátní) rozsudek, který by dokládal spáchání trestného činu. Neexistují žádné důkazy, že by státu vznikla nějaká škoda.....

kardinal25 ( 20. července 2017 12:07 )

jsou to kozom.rdi a kocovnici. Seberte jim ropu a budou zas jezdit na velbloudech a mr.dat kozy a spat ve stanech v pouzti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa