Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Z Merkelové udělali „svini“. Protestující ji zesměšnili, kancléřka přemítá o chybách

Autor: simao, ČTK - 
20. září 2017
12:12

Německé volby klepou na dveře a vše se nyní točí kolem toho, s jak velkým náskokem zvítězí CDU/CSU Angely Merkelové, která má zaděláno na další triumf. Protestující se chytají stébla a německou kancléřku z posledních sil kritizují. K odchodu ji naposledy vyzvali demonstranti ve Schwerinu, podle kterých musí Merkelová odejít. Ta tváří v tvář kritice – jako v tomto případě i značně nelichotivé – přemítá, zda udělala při svých rozhodnutích z posledních let nějakou chybu.

Protesty, s nimiž se během předvolební kampaně často setkává německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), ji vedou k otázkám, zda její rozhodnutí v uplynulých čtyřech letech byla správná.

Je ale přesvědčena, že v zásadních otázkách chybu neučinila, uvedla Merkelová v předvolebním rozhovoru s televizí RTL. Když se mluví o zásadních krocích šéfky německé vlády, mají lidé nejčastěji na mysli její rozhodnutí ze září 2015, že žadatelé o azyl budou do Německa vpouštěni bez kontrol na hranicích.

Do Německa i v důsledku migrační strategie Merkelové v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu uprchlíků převážně z muslimských zemí, což Merkelové nemohou odpustit její kritici zejména z řad protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo. Velmi hlasitě jí to dávají najevo především na předvolebních mítincích v bývalém východním Německu, kde se během projevů kancléřky často ozývá pískot nebo znějí nadávky.

Merkelová: Bylo to správné, nutné, humánní

Merkelová nyní v rozhovoru uvedla, že jí takové chování nepřijde nejlepší, ale považuje ho také za součást demokracie. „Jinak to u mě vyvolává to, že se samozřejmě ptám, jak to s rozhodnutími bylo a zda byla správná a nutná,“ připustila Merkelová, ale zároveň vyjádřila také přesvědčení, že jednala v souladu s ústavou.

Šéfka německé vlády v kampani opakovaně říká, že rok 2015 se už nesmí opakovat, tehdejší rozhodnutí týkající se běženců ale i nadále považuje za správné. Šlo podle ní o nutný humanitární krok. I přes nevoli, kterou Merkelová u části Němců svou uprchlickou politikou vzbudila, je velkou favoritkou nedělních parlamentních voleb. V průzkumech se její konzervativní unie CDU/CSU pohybuje kolem 36 procent.

Video Protesty provázely i příjezd Merkelové do Prahy: Demonstranti před Úřadem vlády. - Blesk/Tadeáš Provazník

Ženu vyšetřují kvůli pokusu o útok deštníkem na kancléřku

V souvislosti s Merkelovou však německá policie nyní také vyšetřuje ženu (63) pro podezření z pokusu o útok na německou kancléřku. Incident se podle deníku Bild odehrál 6. září při předvolebním vystoupení Merkelové v saském městě Torgau. Žena prý na kancléřku chtěla zaútočit deštníkem.

„Vyšetřujeme třiašedesátiletou ženu z okolí Freibergu kvůli pokusu o těžké ublížení na zdraví,“ potvrdila lipská policie. Žena podle ní deštníkem, na němž byla připevněna německá vlajka, šermovala ve směru ke kancléřce, která zrovna přicházela na pódium. Vzdálena byla asi dva až tři metry. Podezřelou, která záměr útočit popírá, nakonec zastavila ochranka Merkelové.

hejhej ( 20. září 2017 22:08 )

oshona:

rasheer ( 20. září 2017 18:54 )

 Dnešní děcka budu v dospělosti babu proklínat.

pomoooc-hori ( 20. září 2017 14:17 )

Přesně!

moiaza ( 20. září 2017 14:14 )

A proč "udělali"? Co napsali špatného?

hejhej ( 20. září 2017 14:08 )

Zrůda Merkelová, která ma rukou krev nevinných lídí má tu drzost se vůbec nějak obhajovat. Co bylo na vpuštění do Evropy vrahů a násilníků humánní. Ta odporná zrůda nemá ani trochu svědomí. Povahou se neliší od násilnických muslimů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud