Strana Merkelové má vítězství na dosah. Konkurenční SPD ztrácí, Schulz nezabodoval

Autor: ČTK, Mii - 
8. září 2017
11:02

Čeká německé sociální demokraty (SPD) katastrofa? Letošní volby pro ně mohou být zřejmě nejhorší v dějinách Spolkové republiky Německo. Strana ztrácí preference a nepomohl to zvrátit ani přímý televizní souboj jejich kandidáta na kancléře Martina Schulze s úřadující kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU). Rozdíl mezi CDU a SPD už činí 16 procentních bodů, zvýšil se i odstup v oblíbenosti Merkelové a Schulze. Parlamentní volby se v Německu uskuteční 24. září. 

Volby by nyní s podporou 37 procent voličů vyhrála konzervativní unie CDU/CSU, následovaná SPD s 21 procenty hlasů. Pro sociální demokraty by to byl ještě horší výsledek, než když v roce 2009 dostali 23 procent hlasů. 

Vedle dvojice současných vládních stran by se do parlamentu dostala také protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 11 procenty hlasů, Levice s deseti procenty, Svobodní demokraté (FDP) s devíti a Zelení s osmi procenty.

Kdyby se kancléř volil přímo, získala by současná šéfka vlády Merkelová podporu 54 procent voličů, což je o pět procentních bodů více než před týdnem. Pro Schulze by stejně jako minulý týden hlasovalo 26 procent Němců.

Gabriela by Němci chtěli radši

Merkelová nad svým vyzývatelem vítězí i v dalších srovnáních. Většina lidí u ní spatřuje silnější vůdcovské schopnosti (75 ku 13 procentům), větší kompetentnost (63 ku 14 procentům) nebo důvěryhodnost (52 ku 21 procentům). Převahu má Merkelová i v oblasti sympatií (51 ku 28 procentům), Schulze zase Němci vnímají jako bližšího občanům (43 ku 32 procentům).

Schulz navíc nedopadl dobře ani při srovnání s ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem, který se v lednu rozhodl nekandidovat za sociální demokraty na kancléře a své místo přepustil právě Schulzovi. Spokojenost s prací Gabriela nyní vyslovuje 66 procent Němců, zatímco u Schulze je to jen 39 procent.

VIDEO: Merkelová se už stihla setkat s prezidentem USA Donaldem Trumpem

Video První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem - Reuters

luckykubrt ( 9. září 2017 14:08 )

Prolhaný Západ je velké nic.

luckykubrt ( 9. září 2017 14:05 )

U nás se rodí daleko lepší politici jako například Miloš Zeman, Tomio Okamura nebo František Ringo Čech.

ccir ( 8. září 2017 21:57 )

Merkel vyhrá a úplne legálne. Nebude to žiaden koniec Nemecka. Kdeže ...

ccir ( 8. září 2017 21:54 )

Netreba si myslieť o nich nič! Oni o to ani nestoja!!!

ccir ( 8. září 2017 21:46 )

V4 je vlastne len veľké nič.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud