Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Kvůli hurikánu evakuovali i delfíny. Irma slábne, stále je ale extrémně nebezpečná

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
9. září 2017
13:40

Hurikán Irma, který postupuje k Floridě, zeslabil na čtvrtý stupeň z pětistupňové hurikánové škály. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Hurikán ale stále provází velmi silný vítr, který dosahuje rychlosti až 249 kilometrů za hodinu. Irma nyní postupuje kolem severního pobřeží Kuby rychlostí asi 20 kilometrů za hodinu a jeho oko se nachází 394 kilometrů od Miami. 

Americké úřady dnes zesílily výzvy k evakuaci obyvatel ostrovů Florida Keys, které leží na jihu Floridy. Podle Národní meteorologické služby už se tam dokonce účinky blížícího se hurikánu projevily, když tam dorazil vítr o rychlosti asi 106 kilometrů za hodinu. Během několika hodin se na Floridě očekávají vydatné deště.

„Ještě není pozdě opustit (Florida) Keys! Stále máte čas dnes ráno odejít! Prosím, Keys nejsou bezpečné,“ varuje na Twitteru národní meteorologická služba. Upozorňuje také obyvatele ostrovů Florida Keys, že hurikán Irma je extrémně nebezpečný a že jeho vnější okraje už přinesly silný vítr na jih Floridy. Největší město jižní Floridy Miami se změnilo v město duchů, jindy rušné místo zeje prázdnotou.

Podle předpovědi má hurikán zasáhnout Florida Keys v neděli ráno místního času a postupovat na sever podél západního pobřeží Floridy. Vydatné deště mají trvat až do pondělního rána místního času. V některých místech by mohlo spadnout více než 38 centimetrů srážek.

Hurikán Irma postupuje Karibikem, z kubánských ostrovů evakuují delfíny

Kubánci museli z delfinária na ostrově Cayo Guillermo kvůli hurikánu evakuovat šest delfínů, tvory zabalené v mokrých ručnících převáželi do bezpečí v helikoptéře. Umístili je do plaveckých bazénů ve městě Cienfuegos, v případě nouze budou dále přemístěni do bazénu v blízkém hotelu. Manažer delfinária Gonzalo Carrero Escobar uvedl: „Plavecký bazén nejlépe simuluje jejich přirozené podmořské podmínky, ale jestli se počasí zhorší, budeme je muset přesunout do hotelu, ve kterém mají bazén se slanou vodou.“

První vyčíslení škod po Irmě, přesáhnou miliardu eur                                  

Hurikán Irma, který tento týden pustoší karibskou oblast a blíží se k Floridě, způsobil na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj škody za nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na francouzskou státní zajišťovnu.

Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) je Irma jednou z nejhorších přírodních katastrof, která postihla francouzské území. Ostrov Svatý Bartoloměj a severní část ostrova Svatý Martin jsou francouzským zámořským územím, oba ostrovy jsou vyhledávaným místem turistů pro své bílé písčité pláže a tyrkysovou barvu moře.

Na obou těchto ostrovech zemřelo tento týden v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Zajišťovna CCR uvedla, že škody se týkají obytných domů, vozidel i firem. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud