Panika, strach a stav ohrožení v Karibiku. Hurikán Irma zesiluje, chystá se evakuace

Autor: ČTK, bud, Darina Jíchová - 
6. 9. 2017
10:35

Hurikán Irma, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály, se těsně přiblížil k Závětrným ostrovům, jejichž sever během několika hodin zasáhne. Irma, která je se svým větrem o rychlosti 295 km/h nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Lidé v obchodech hromadně kupují zboží, aby se na hurikán připravili.

Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy.

Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že v 05:00 SELČ byla Irma zhruba 75 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda, ke kterému se blížila rychlostí 24 kilometrů v hodině. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině.

Experti tvrdí, že Irma je nyní tak silná, že ji registrují i seismologická zařízení pro detekci zemětřesení. Je to kvůli stromům, se kterými silný vítr hýbe a nárazům mořským vln. Na ostrově Svatý Bartoloměj Irma dokonce zničila vybavení zdejší meteorologické stanice, takže tamní obyvatelé nemohou situaci monitorovat.

Chystá se velká evakuace

Bahamský premiér Hubert Minnis oznámil, že vláda kvůli hurikánu nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii. Dodal, že živel představuje nesmírné nebezpečí pro ostrovy Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay a Ragged Island. Tamní obyvatelé budou během středy letecky přepraveni do Nassau na ostrově New Providence.

Video Záplavy v Houstonu vyvolaly rabování. Město muselo vyhlásit noční zákaz vycházení. - Samir Ebrahim YouTube

Minnis varoval, že ti, kdo neopustí své domovy, budou v obrovském nebezpečí. Upozornil, že bahamské záchranné složky možná nebudou schopny tyto lidi následně zachránit, až Irma ve čtvrtek vstoupí do oblasti.

Hurikán Irma dnes zasáhl Barbudu

Hurikán Irma dnes dorazil na první z karibských ostrovů, ostrov Barbuda a míří dále na severozápad. Už dnes zřejmě zasáhne Portoriko a koncem týdne pravděpodobně hurikán dorazí na Floridu. Informovalo o tom dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Oko hurikánu dnes po půlnoci místního času (asi 8:00 SELČ) zasáhlo ostrov Barbuda, na němž žije asi 2000 obyvatel a který leží východně od Portorika. Hurikán přinesl lijáky a hlavně nebývale silný vítr, který odnesl na ostrově střechy několika domů. Většina obyvatel ostrovního státu Antigua a Barbuda zůstala bez proudu.

„Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili,“ řekl novinářům guvernér Portorika Ricardo Rossello. Právě Portoriko, kde žije asi 3,4 milionu lidí, je nyní v největším ohrožení, hurikán by tam měl dorazit už dnes večer. Tamní úřady již nařídily evakuace na severu a východě ostrova.

Prezident USA Trump na tomto americkém nezačleněném území už vyhlásil stav ohrožení, stejně jako ho vyhlásil na Floridě a Amerických Panenských ostrovech. Stav ohrožení vyhlásily také Bahamy.

„Aktuální předpověď je extrémně znepokojující,“ vyjádřil své obavy Walter Cotte, který řídí americkou pobočku humanitární organizace Červený kříž. „Očekáváme řadu nárazů na několik ostrovech a vymýšlíme, jak tomu čelit. Hlavně se bojíme, že Irma zasáhne oblasti, kde v nedávných měsících hodně pršelo,“ pokračoval.

Podle něj je na celé situaci nejhorší to, že zasaženy budou ostrovy. „Jedním z největších problémů bude logistika. Některé ty ostrovy jsou dost izolované. Musíme zajistit, aby se jim včas dostala pomoc,“ řekl Cotte. 

Evakuace Floridy

Podle střediska NHC je velmi pravděpodobné, že Irma koncem týdne zasáhne jih Floridy. Tamní úřady už doporučily v některých oblastech evakuace, lidé v ohrožených regionech si také mají udělat zásoby jídla a vody na tři dny.

„Prosíme všechny, aby se připravili, hrozí, že hurikán Irma brzy dorazí na pevninu,“ guvernér státu Rick Scott vyzývá lidi, aby dbali na své bezpečí. Úřady v Miami oznámily, že lidé by se měli připravit na evakuaci v Miami Beach a ve většině pobřežní oblasti okresu Miami-Dade. „Sledujte zprávy, zjistěte si, kde se nachází evakuační zóny, situaci musíme brát vážně,“ dodal Scott. Povolal také sto příslušníků národní gardy, aby se situací pomáhali a dalším 7000 řekl, ať se připraví na pátek. 

Lidé hromadně opouštějí Floridu, míří do vnitrozemí, kde chtějí přečkat nebezpečí. „Máme strach, i když nejsme přímo na pobřeží, odjíždíme. Mám rodinu a nechceme zbytečně riskovat, už jednou jsme tu hurikán zažili a bylo to hrozné,“ řekl Jimmy Brumbaugh, který se také rozhodl odjet pryč.

Ale spousta lidí zůstává ve svých domovech, shromažďují zásoby vody a jídla – obchody zejí prázdnotou. Mají připravené auto s plnou nádrží, hotovost a baterie, prostě všechno, aby mohli rychle uniknout zkáze, nebo přečkat její řádění.

„Víme, že to bude velmi silné a víme, že dorazí jen kousek od nás. Doufáme ale v to nejlepší,“ vysvětlovala majitelka hotelového komplexu na ostrově Antigua Vivian Wheatley své rozhodnutí, proč se neevakuovat. 

Video Letadlo letělo přímo středem hurikánu Irma. Sotva vydrželo - Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA)

V Atlantiku se v úterý zformovala další tropická bouře nazvaná San José, která se v úterý večer nacházela asi 2000 kilometrů východně od Malých Antil. Zatím dosahuje vítr, který ji provází, 85 kilometrů v hodině. Bouře míří na západ rychlostí asi 22 kilometrů v hodině a dnes v noci by měla zesílit na hurikán. V oblasti se pomalu rodí i třetí bouře, Katia. 

Hurikán smete Trumpovu vilu

Hurikán způsobil komplikace i papežovi Františkovi. Ve středu odletěl na návštěvu Kolumbie a původně plánoval letěl přes portorické letiště. Kvůli Irmě se ale musel vydat přes Trinidad a Tobago. 

Plnou sílu Irmy pocítí také floridská vila prezidenta Donalda Trumpa, známá jako Le Chateau des Palmiers (Palmový palác). Několika akrový luxusní resort v hodnotě 28 milionů dolarů (610 milionů korun) se nachází v přímé trase hurikánu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa