Zdravotníka z Osvětimi trest nečeká, soud byl zastaven. Trpí demencí

Autor: dj - 
1. 9. 2017
19:00

Hubert Zafke (96) pochází z farmářské rodiny, k jednotkám SS se přidal, když mu bylo 19 let. V létě roku 1944 pobýval v koncentračním táboře Osvětim, kde působil jako zdravotník. Zafke je obviněn z toho, že se podílel na vraždě 3681 osob. Soud s ním byl ale zastaven, podle hodnocení lékařů není způsobilý vypovídat.

Německý státní zástupce řekl, že žaloba proti bývalému nacistickému zdravotníkovi by měla být stažena, protože muž není kvůli stáří a demenci právně způsobilý. Hubert Zafke je souzen za zločiny, které spáchal při své službě v Osvětimi. V táboře zahynulo více než milion lidí, z toho většina z nich evropští Židé. Byla v něm vězněna i Anna Franková, ta však zemřela jinde.

V březnu a červenci byl Zafke podroben lékařské evaluaci, obě prokázaly, že má silnou demenci, díky které není svéprávný, a tudíž nemůže stanout před soudem. Mluvčí soudu uvedl, že obžalovaný už nemůže rozumně posoudit své zapojení do případu. Zafkeho obhájce potvrdil, že jeho klient má chatrné zdraví, vysoký krevní tlak a sebevražedné sklony.

Soudní přelíčení s ním začalo v únoru 2016 ve městě Neubrandenburg, bylo už třikrát odročeno kvůli zdraví obžalovaného. Mluvčí kanceláře krajského zástupce Stefan Urbanek uvedl: „Stupeň demence pokročil tak, že Zafke není schopen porozumět tomu, co se děje, co udělal, a souvisle vypovídat.“ Dodal, že žalobci jsou podle zákona nuceni podat žádost o stažení případu na základě hodnocení lékaře. Právník zastupující dva žalující, syny ženy, která byla zavražděná v Osvětimi, toto vzal na vědomí a učinil kroky potřebné k ukončení soudního procesu.

Bývalý SS zdravotník byl už jednou souzen. V Polsku dostal Zafke čtyři roky hned po válce, tenkrát popřel všechna obvinění a bránil se, že se staral pouze o raněné vojáky a členy SS. Trest si odseděl a byl propuštěn v roce 1951. Nicméně když byl v roce 2014 vyslýchán německým žalobcem, řekl, že v Osvětimi nikdy nepracoval. Přiznal, že tam byl, ale že nevěděl o plynových komorách a krematoriu v táboře smrti.

Soudní jednání proti Zafkemu byla zastavena v říjnu loňského roku, soudci byli obviněni z toho, že jsou zaujatí. Mezinárodní výbor, který zastupuje přeživší holokaustu, napadl německý soud, podle nich jednal ledabyle a s naprostým nezájmem, nikomu ze soudců nezáleželo na tom, jak to dopadne. Proces se Zafkem byl prozatím ukončen.

Video Na těchto kolejích přijížděly vlaky plné lidí… - Nedělní Blesk
480p 360p 240p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud