Dozorci z Osvětimi je 96 let. Je způsobilý jít na 4 roky do vězení, rozhodl úřad

Autor: ČTK, base - 
2. 8. 2017
13:50

Dozorce z někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Oskar Gröning je ve svých 96 letech zdravotně způsobilý k výkonu trestu. Domnívá se tak státní zastupitelství v Hannoveru, které odmítlo žádost obhajoby o odklad nástupu trestu. Informovala o tom ve středu agentura DPA. Gröningův obhájce chce dál usilovat o to, aby jeho mandant, odsouzený předloni na čtyři roky do vězení, za mříže nemusel.

„Žádost obhajoby o odklad trestu jsme odmítli,“ sdělila ve středu mluvčí hannoverského státního zastupitelství Kathrin Söfkerová.

Gröninga v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.

Osvětimský účetní

Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Gröning se tak neúčastnil přímo násilností, ale podle německé justice svou prací podporoval systematické vyvražďování, což podle dnešního výkladu práva v Německu stačí k trestní odpovědnosti.

Soudní lékař dospěl podle Söfkerové k názoru, že Gröning je v zásadě způsobilý trest nastoupit. Předpokladem toho je ale příslušná lékařská péče ve vězení.

Probíhají i další soudy

Gröningův obhájce chce podle DPA proti závěru státního zastupitelství podniknout další právní kroky a o příslušné soudní rozhodnutí požádá zemský soud v Lüneburgu.

Pokud by soud rozhodl pro nástup do vězení, může prý podat ještě jednu stížnost. Obhájce trvá na tom, že jeho mandant výkonu trestu schopen není.

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.

Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který je obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.

VIDEO: Paní Helga mluví o "třídění smrti" u Mengeleho

Video Helga vypráví o Osvětimi: Přežila "třídění smrti" u Mengeleho! - František Prachař, Petr Novotný
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
tgbg ( 2. srpna 2017 17:58 )

To komunistický hrdlořez Grebeníček způsobilý nebyl!!!????

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa