Dopadl jako Markéta s Mirkem: V Turecku zatkli studenta se snímky kurdských vojáků
Stejně jako Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří dostali u tureckého soudu trest 6 let a 3 měsíce, dopadl i další cizinec. Turecké úřady zatkly na irácko-turecké hranici Francouze, jenž měl u sebe fotografie a rozhovory s kurdskými bojovníky. Francie se nyní snaží poskytnout mu konzulární ochranu, informovala agentura Reuters.
Muž podle turecké agentury Anadolu vlastnil také video nazvané „Seznam rozdělených zbraní“. Účet na Twitteru zřízený na stejné jméno uvádí, že jde o studenta žurnalistiky, který se učí arabsky.
Případ se podobá kauze dvou Čechů odsouzených ve středu v Turecku nepravomocně na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.
Dvojice byla zadržena na hraničním přechodu s Irákem loni v listopadu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se chce brzy kvůli případu spojit se svým tureckým protějškem.
Česko kurdské milice YPG za teroristy nepovažuje
Oba Češi zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka, kde byli dosud ve vazbě. „Máme některé indicie, že se dostala žaloba k nějakým důkazům, které nepomohly té dvojici českých občanů,“ řekl Zaorálek bez dalšího upřesnění televizi Nova. „Svou roli sehrálo taky usnesení Sněmovny, které se týkalo genocidy Arménů. To je věc, na kterou je turecká strana citlivá,“ dodal.
Pro případné vydání Čechů k výkonu trestu do Česka je nutné, aby ČR akceptovala rozsudek, tedy že se oba odsouzení podíleli na teroristické činnosti, uvedla Česká televize.
Podle Zaorálka ale je obtížné uznat verdikt tureckého soudu, protože to jde proti české ústavě. „Je dost těžké, aby u nás někdo byl ve vězení za něco, co u nás není pokládáno za trestný čin,“ řekl ministr v ČT. Připomněl, že Česko na rozdíl od Turecka milice syrských Kurdů YPG nepokládá za teroristickou organizaci.
Erdogan má všechny znaky vůdců, kteří se neštítí ničeho a dělá všechno proto, aby svou moc v Turecku upevnil a vládl neomezně nad všemi a vším, co se tam pohne. Je to ten největší grázl, který kdy vládl Turecku od 1. světové války. Když začal v Sýrii řádit Islámský stát, Erdogan vesele obchodoval s ropou, kterou IS vozili do Turecka. Když se utvořila koalice proti IS a v Sýrii, zasahovali Rusové, Američani, Francouzi, Saudská Arábie, Irán, tak Turecko nezůstalo pozadu a začalo bombardovat sever Sýrie, jenže nebojovalo proti IS ale proti Kurdům.