Co čeká Čechy v tureckém lochu? Hlad a bití, popsal vlastní zkušenost Štětina

Autor: Jakub Veinlich - 
3. 8. 2017
05:02

Podle tureckých soudů spolupracovali dva Češi s bojovníky milic syrských Kurdů z YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Odsedět si za to mají 6 let a tři měsíce ve vězení. V něm strávil v minulosti půl roku také český europoslanec Jaromír Štětina (74, za TOP 09). I on měl podporovat Kurdy. Blesk.cz řekl, že Markéta Všelichová a Miroslav Farkas budou v tureckém vězení trpět hlady a můžou čelit i bití. 

Jaromír Štětina – český europoslanec zná turecké vězení víc než dost. Sám v něm před časem strávil šest měsíců – stejně jako Markéta Všelichová a Miroslav Farkas měl také podporovat Kurdy. Ví proto moc dobře, co na dva mladé Čechy v base čeká. Blesk.cz Štětina řekl, že to rozhodně nebude procházka růžovým sadem. Je potřeba, aby Markéta s Miroslavem měli především dost peněz.

„V tureckém vězení ta strava je velice špatná. Je potřeba, aby si otevřeli - nebo tedy jejich rodiče a podporovatelé anebo český stát - účet u ředitelství věznice,“ to jim podle Štětiny může pomoct zpestřit špatný vězeňský jídelníček a doplnit vitamíny. Otevření účtu dovolují turecké zákony. „Bachaři jsou schopni koupit například ovoce, které v tom jídelníčku věznice není,“ řekl Blesk.cz Štětina.

Oba Češi teď spoléhají především na odvolací soud. Ten by mohl být zhruba za tři měsíce. Důležité bude proto podle Štětiny zaplatit dobrého advokáta, který by si s tureckou justicí dokázal poradit. „V žádném případě není dobré vyvíjet nějakou politickou kampaň, která by tureckou stranu mohla zatvrdit,“ míní europoslanec.

Trest si musí odsedět v Turecku

Pokud ani odvolací soud nerozhodne o propuštění obou Čechů, nezbude nic jiného, než aby si svůj trest skutečně v tureckém vězení odpykali. Příběh zadrženého vizionáře Petra Jaška v Súdánu, který měl dobrý konec a vrátil se nakonec zpět do Česka, se podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové opakovat téměř jistě nebude. Možnost, že by si například odpykali trest v ČR, neexistuje.

„Nemůžou si odpykat trest doma (podle našeho právního výkladu), protože by musela platit podmínka oboustranné trestnosti - tedy, že to, co spáchali v Turecku, je trestným činem i v ČR (YPG je považováno za teroristickou organizaci v Turecku, ale ne v ČR),“ řekla Blesk.cz Lagronová.

Zaskočení politici

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka bude ministerstvo i nadále oběma zadrženým českým občanům i jejich rodinám prostřednictvím ambasády v Ankaře k dispozici. Zaorálek se chce také v příštích dnech spojit se svým tureckým protějškem, aby ho požádal o korektní odvolací řízení, pokud se pro něj odsouzení rozhodnou.

„Rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak,“ vyjádřil se po vynesení verdiktu Zaorálek, který si chce také rozsudek z Turecka vyžádat.

O případ zadržených Čechů se zajímají také další europoslanci. Podle Dity Charanzové (ANO) je trest příliš vysoký. Spoléhá prý na českou diplomacii i to, že vytvoří na Turecko dostatečný tlak.

„Mně to zapadá do toho, co už delší dobu kritizujeme na straně Turecka, a to je absence nějaké nezávislosti soudního systému,“ řekla Blesk.cz k rozsudku Charanzová.

Případ sleduje i další Češka v Evropském parlamentu – lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Je přesvědčená, že Mirek a Markéta jsou nevinní, a proto považuje rozsudek za příliš tvrdý.

„Je smutné, že došlo k vynesení tak tvrdého rozsudku. Snažila jsem se přes evropské diplomatické kanály dosáhnout jejich propuštění, protože věřím v jejich nevinu. Jejich trest je bohužel ještě vyšší, než dostala Ebru Firat, občanka Francie kurdského původu za stejný ,přečin´,“ napsala Šojdrová hned po vynesení verdiktu na svůj facebookový účet. Kvůli případu je prý v kontaktu mimo jiné i s šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou.

Bití a trestání na samotkách

Jenže podle europoslance Štětiny si mohou za vzniklou situaci sami odsouzení Češi. A ve vězení je teď nečeká nic dobrého.

„V každém případě to není procházka růžovým sadem, ale určitě jsou na tom lépe, než byl třeba náš misionář Jašek, zajatý a vězněný v Súdánu,“ říká o tureckém vězení Štětina. Dodal ale, že si na sebe musí Markéta i Mirek dávat pozor.

„Turecko je v podstatě civilizovaná země a ta vězení jsou vedena v rámci jakéhosi právního řádu. I když je možné, že se tam člověk může vystavit různým nebezpečím, jako je třeba bití. Nebo trestání na samotkách,“ dodal Štětina.

Nic z toho se ale podle Štětiny nemuselo řešit, pokud by byli oba Češi na své cestě opatrnější. „Ta vina na tom zatčení je na nich. Byli zatčeni prakticky už na silniční pohraniční stanici – na přechodu z Turecka do Iráku. S cílem jet do Iráku a z Iráku potom přes řeku Tigris do Sýrie a podporovat humanitární pomoc v syrském Kurdistánu,“ popisuje údajné nebezpečí obou Čechů Štětina.

Nepomohlo prý příliš ani to, že se Markéta s Miroslavem fotili a upozorňovali na sebe na internetu.

Mladí a naivní

„To, co udělali, to, že celou cestu tam jeli autostopem, že si celou cestu dělali selfíčka a deklarovali svoji cestu do Sýrie veřejně na Facebooku, tak to musela být jednoduchá záležitost pro turecké tajné služby, že je sebraly,“ dodal europoslanec, který je ale stejně jako ostatní přesvědčený, že oba krajané jsou odsouzení neprávem.

„Myslím si, že ti dva jsou mladí, naivní lidé, kteří nemají s nějakým terorismem, jak tvrdí Turecko, nic společného,“ dodal.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory "teroristů" v Turecku. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Doporučujeme
ondra.dos ( 4. srpna 2017 18:42 )

Turecko podstoupilo definitivní demontáž demokracie, což s sebou neslo potřebné rozdělování společnosti na "dobré" a "zlé" a kurdská menšina byla bohužel kompletně zaškatulkována jako ta zlá. Je strašné, že kvůli tomu musejí trpět i Češi.

montevideo ( 4. srpna 2017 18:00 )

Můžou se tam vyfotit se svými zavřenými spolubojovníky.

meatfly ( 4. srpna 2017 13:18 )

Dobře jim tak. Několikrát je ze Syrské hranice vrátili zpět do Turecka a oni si nedali říct. Teď to mají se vším všudy a můžou si užít kulturu orientu. Nehodlám ze svých daní platit obhajobu takovýchto blbounů .

Jakub_96 ( 3. srpna 2017 22:07 )

Turecko mělo hezky nakročeno do civilizované země na hranici s Evropou, ale zvláště poslední dobou se mílovými kroky vzdaluje k blízkému východu.

gbrgbr ( 3. srpna 2017 20:47 )

Je vidět, že Štětina si tam zažil svoje. Kéž by Markétu s Mirkem pustili. 6 let... to je fakt hrůza. Nedovedu si představit, co bych v jejich situaci dělala.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa