Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

Rodina Markéty zadržené v Turecku se zadlužila. Právníci chtějí 300 tisíc

Autor: zst - 
6. ledna 2017
05:50

Dva měsíce už strávili v tureckém vězení Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Koncem roku je navštívily rodiny, které jim zajistily advokáty. Jenže na ty teď nejsou peníze. Rodina Markéty se dokonce musela zadlužit, na právníky totiž podle zjištění Blesk.cz potřebuje 300 tisíc korun. Nejbližší Miroslava Farkase s ní ale na toto téma ale prý nekomunikují. Případy přitom od sebe nelze oddělit.

Dva lidé, jeden případ. Rodiny Markéty Všelichové a Miroslava Farkase musí v otázce obvinění z terorismu tahat za jeden provaz. Dvojice Čechů jinak bude mít horší šanci dostat se domů. To se ale zřejmě zatím příliš nedaří.

„V průběhu prosince minulého roku se nám podařilo zajistit jim zastupování dvěma místními právníky, kteří byli ochotni se jejich případu ujmout. Právníci podali již druhou žádost o jejich propuštění. Kladný výsledek bohužel nemůžeme v této fázi případu očekávat, ale je to jeden z řady kroků, které je nutné udělat,“ komentoval na sociální síti situaci příbuzný Markéty.

„V této chvíli čekáme na vyřízení půjčky 150 tisíc, kterou máme dostat v nejbližších dnech. Poslední finanční rezervy naše rodina vyčerpala návštěvou Markéty v Sirnaku. Bohužel rodina Mirka Farkase s námi o úhradě nákladů na právní zastoupení nekomunikuje,“ dodal Radovan Všelicha.

„Ne každý právník by případ vzal“

Podle ministerstva zahraničí se v případu zadržených Čechů zatím nic zásadního neodehrálo. Po prosincové návštěvě Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v Turecku se situace dvojice mírně zlepšila. Dorazily za nimi i rodiny. „V tuto chvíli žádné nové informace v souvislosti s tímto případem nemáme. Jak říkal pan ministr po návštěvě Turecka, ten případ se nevyřeší ze dne na den. Je to otázka měsíců,“ řekla mluvčí rezortu Irena Valentová.

„Pokud jde o právní zastoupení, je to tak, že právníci už vybraní jsou. Pokud jde o financování, vytvořila se akční skupina lidí, kteří chtějí pomoci,“ poznamenal k penězům na právníky Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který dvojici už dříve pomáhal.

Kauza Markéty Všelichové a Miroslava Farkase zadržených v Turecku a obviněných z podpory terorismu dá české diplomacii pořádně zabrat. Ve vzduchu jsou i kvůli výjimečnému stavu v zemi vysoké tresty vězení. Kauza Markéty Všelichové a Miroslava Farkase zadržených v Turecku a obviněných z podpory terorismu dá české diplomacii pořádně zabrat. Ve vzduchu jsou i kvůli výjimečnému stavu v zemi vysoké tresty vězení. | Facebook, Janusz Konieczny

„Kdyby to mohl být někdo od nás, nebyl by to problém, ale musí to být právník zapsaný v tamní advokátní komoře. Ne každý má odvahu do toho jít,“ dodal pro Blesk.cz s tím, že si nedokáže představit, že by se potřebné peníze nesehnaly. Zatím rodině vypomáhají známí a podporovatelé. Veřejná sbírka ještě vyhlášena nebyla.

K rozbroji mezi rodinami, o kterých svědčí slova Radovana Všelicha, se ale Konieczny vyjadřovat nechtěl. Nespecifikoval ani to, zda se rodiny podílejí na placení advokátů „půl na půl“.

„Občas to bouchne“

„Jsou tam občas nedorozumění, protože ty emoce jsou intenzivní. Ani jeden z nich nebyl doma na Vánoce, tak občas to bouchne,“ poznamenal s tím, že je třeba vypjatou situaci chápat.

Vedle půjčky rodiny Všelichovy je třeba sehnat ještě dalších 150 tisíc. Jiná advokátní kancelář si podle Všelichy řekla za stejné služby dokonce až 800 tisíc korun.

Markéta je odvážná Češka, která vyrazila do boje s ISIS. Markéta je odvážná Češka, která vyrazila do boje s ISIS. | Foto pro Blesk.cz - Markéta Všelichová

Rozdělit případ na dva, tedy zvlášť pro Markétu Všelichovou a zvlášť pro Miroslava Farkase, aby si každý platil právníky zvlášť, není podle Konieczného strategické a nedoporučují to ani právníci. „Byla taková varianta, ale z hlediska strategického by to nebylo dobré,“ řekl pomocník zadržené dvojice.

Turecké úřady zadržely Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase v listopadu. Dvojice podle nich patří k milicím syrských Kurdů YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by jednání obou Čechů bylo trestné, a má zájem o jejich vyhoštění do Česka.

kecal ( 20. února 2017 15:41 )

bjuno ty seš ale kretén

defakto ( 6. ledna 2017 12:33 )

... oba dva tam jeli dobrovolně , dobře věděli co riskují , tak at si ten pobyt tam dobře užijou !

gabreta ( 6. ledna 2017 12:28 )

Je zvláštní, že ti dva magoři i s jejich rodinama, jsou mi ukradení. Na nějakou sbírku pro ně, bych nedal ani vindru. Teď můžou prodávat fotky s titulky "Markéta je odvážná Češka, která vyrazila do boje s ISIS" a tím si vydělávat na právníky!!

pajato73 ( 6. ledna 2017 11:29 )

taky jsem zadluzenea. Mam nove auto a motorku. a co ted? Zajima to nekoho?

zednik ( 6. ledna 2017 11:03 )

S rodinou se ani jeden z nich nestýkal. Proč fin. nepomůžou ti, kteří je financovali? Slečnu v TV představovali jako studentku VŠ zemědělské. Rychle to uvedla na pravou míru, že ale studuje Technickou fakultu. Prý aby si někdo nemyslel, že bude jezdit s traktorem.... V tu chvíli jsem věděl, že je trochu divná, slušně řečeno.

Zobrazit celou diskusi