Trump a Putin si protáhli první „rande“. A dohodli příměří v části Sýrie

Autor: nka, ČTK - 
7. července 2017
20:15

První osobní schůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem se oproti očekáváním výrazně protáhla. Prezidenti USA a Ruska spolu jednali dvě a půl hodiny, setkání se uskutečnilo na okraj summitu G20 v Hamburku. Podle původních odhadů měla být schůzka jen půlhodinová. Trump s Putinem se dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po jednání obou prezidentů na okraj to řekli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson.

„Je pro mě čest být tady s vámi,“ řekl Trump na úvod ruskému prezidentovi, se kterým si před novináři potřásl rukou. „Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky,“ odpověděl Putin s tím, že telefonní jednání jsou pro vyřešení vzájemných rozporů nedostatečná.

Trump také řekl, že s Putinem už projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti ještě před svou samostatnou schůzkou měli během pátku na summitu G20 možnost potřást si rukama; stalo se tak v přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Rusko i USA se shodují na stabilitě pro Sýrii

Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko. Během jednání hovořili Putin s Trumpem podle Tillersona o možnosti příměří rozšířit i na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné. Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita.

Obě země také souhlasí s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu. USA ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí, o způsobu předání moci ovšem musí být teprve rozhodnuto.

Trump řešil i ruskou roli v amerických volbách

Novináři se Trumpa na úvod odpoledního jednání s Putinem ptali na možné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, ale šéf Bílého domu na tyto dotazy nereagoval. Média proto spekulovala, zda Trump při první osobní schůzce se svým ruským protějškem téma ruské role v amerických volbách vůbec otevře. Zkusil to, ale Putin vměšování opět odmítl.

Zhruba na 17. hodinu Bílý dům ohlásil tiskové prohlášení. Na Twitteru pak zveřejnil prezidentův týdenní projev k národu, ve kterém Trump hovořil o významu ochrany amerického hospodářství. Trump mimo jiné uvedl, že právě ochrana americké ekonomiky je důvod, proč se rozhodl jednostranně vypovědět účast na mezinárodní klimatické dohodě a proč je rozhodnut zcela zrušit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), pokud nebudou vyjednány pro USA spravedlivější podmínky.

Video: Summit G20 provázejí bouřlivé protesty

Video „Vítejte v pekle.“ V Hamburku vzplály nejen vášně, demonstranti se střetli s policií. - Reuters / hudebnibanka.cz: Wayne Murray, Timothy Elliot Larcombe - Dirty Money

Trump předem na Twitteru napsal, že se na setkání se svým ruským protějškem těší. „Těším se na všechna dnešní setkání se světovými vůdci včetně schůzky s Vladimirem Putinem. Témat k diskusi je mnoho,“ napsal Trump.

Současně předem varoval před zkreslováním, jehož se prý v informacích o prezidentských aktivitách dopouštějí americká média. „Budu dobře reprezentovat zemi a bojovat za její zájmy. Podvodná média o mně nebudou nikdy přesně informovat, ale co na tom záleží. Ameriku učiníme opět skvělou!“ napsal Trump.

Výčet témat je obsáhlý od Sýrie a Íránu až po Ukrajinu a nově KLDR. Rusko rovněž usiluje o návrat dvou objektů v New Yorku a Marylandu, do nichž jim vláda Baracka Obamy odvetou za vměšování do voleb odepřela přístup. Moskva také stojí o zmírnění sankcí uvalených na Rusko po krymské anexi a donbaské krizi, konstatovala americká agentura.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

aIIahakbar ( 8. července 2017 15:13 )

Autisto zdenkku, nelez už na to slunce!

partyzanka_michell ( 8. července 2017 11:34 )

Kim-Čong-Ovar na rybníku rozráží si vlny, přitom žere jitrnice, už je skoro plný. žere, žere, pořád žere, kila jdou mu nahoru, pomalu už ale ztrácí svoji čáru ponoru. Až se nacpe jako prase, praskne jeho parník, světe div se tak tohle je Milouš-Ovar-státník.

jentakjen ( 7. července 2017 21:29 )

Kašpar zdenekk a kašpar allah si zase přeměřují pindíky mikrometrem.

erisieIka ( 7. července 2017 21:21 )

Snaží se ti konkurovat, kašpare!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud