Za ohnivé peklo a 79 mrtvých mohla lednička, potvrdila policie

Autor: ČTK, nka - 
23. června 2017
12:20

Požár výškového obytného domu v Londýně z minulého týdne začal kvůli ledničce. Informovala o tom v pátek britská policie, podle které nebyl oheň založen úmyslně. Obložení budovy podle zástupkyně policie Fiony McCormackové propadlo ve všech bezpečnostních zkouškách. 

Tragický požár budovy Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington si vyžádal přinejmenším 79 obětí. Od oznámení poslední bilance obětí policii nikdo nenahlásil další pohřešované, uvedla McCormacková. Policisté se ale stále obávají, že nemají „úplný obrázek“ o rozsahu tragédie. „Obávám se, že jich je víc,“ uvedla McCormacková k obětem. Z poškozené budovy už policisté podle ní vynesli všechna těla, která byla kompletní.

McCormacková znovu vyzvala, aby se policii přihlásili všichni, kdo v době tragédie byli v budově, ať už z jakýchkoliv důvodů. „Naší prioritou je dozvědět se, kdo byl v Grenfell Tower. Nezajímají nás důvody, kvůli nimž tam lidé byli,“ uvedla.

Fotogalerie Ohnivé peklo: Obrovský požár londýnského obytného domu 36 fotografií

Podle britských médií žila řada lidí v domě nelegálně, proto mají strach přihlásit se úřadům. Londýnský starosta už v této souvislosti vyzval k udělení amnestie takovým obyvatelům zničené budovy.

Video: Oheň všechno spálil na troud

Video Obří požár bytového domu v Londýně - Reuters

Policie tak v pátek potvrdila dřívější informace médií, podle kterých požár způsobila vadná lednice. Podle McCormackové šlo o lednici s mrazákem typu Hotpoint FF175BP. Tento typ nebyl v minulosti označen za závadný a výrobní firma jej nestáhla z oběhu. Policie ve spolupráci s výrobcem spotřebičů provádí další testy. „Máme nyní odborné důkazy, že oheň nebyl založen úmyslně,“ uvedla zástupkyně policie.

Britský ministr obchodu a podnikání Greg Clark v reakci na prohlášení policie nařídil zkoušky dotčeného modelu chladničky, který se vyráběl v letech 2006 až 2009. „Jasně jsem firmě řekl, že očekávám, že bez otálení vymění jakýkoli kus, pokud se ukáže, že jeho používání je nebezpečné,“ uvedl Clark.

Značku Hotpoint v Evropě a v Asii vlastní společnost Whirlpool. Ta uvedla, že plně spolupracuje s britskými úřady. Majitele svých chladniček typu FF175BP nebo FF175BG vyzvala, aby se s ní spojili. „Spolupracujeme s úřady na tom, abychom dostali přístup k danému spotřebiči, a mohli tak pomoci při vyšetřování,“ uvedla firma. „Náš zármutek nad touto hroznou tragédií nelze vyjádřit slovy,“ dodal Whirlpool v prohlášení.

V již provedených bezpečnostních zkouškách propadla jak izolace, tak obkladový materiál budovy, uvedla v pátek policie. Britská média v uplynulých dnech spekulovala, že neobvykle rychlé šíření požáru čtyřiadvacetipodlažní budovou mělo na svědomí právě hořlavé obložení.

Mezi obviněními z trestných činů, které by policie mohla v souvislosti s požárem vznést, by mohlo být i neúmyslné zabití, řekla McCormacková. V souvislosti s požárem už policie zabavila dokumenty několika firem a organizací. Zabývá se i možným porušením bezpečnostních předpisů, zejména v oblasti protipožární ochrany.

Britské úřady v souvislosti s požárem identifikovaly jenom na území Anglie 600 výškových budov, jejichž obložení je podobné tomu v Grenfell Tower. Zkoušky zatím prokázaly, že hořlavý materiál byl použit v obložení jedenácti z nich.

Vše o požáru v Londýně čtěte ZDE >>>

zdenek43 ( 23. června 2017 15:41 )

V panelovém domě na pražském Jižním Městě hořel byt, majitel skončil v nemocnici..... Hned osm hasičských jednotek se postupně sjelo k ohlášenému požáru bytu v osmém patře panelového domu na na pražském Jižním Městě. K požáru došlo v Cyprichově ulici krátce před 20. hodinou večerní, ve středu 26. dubna. Majitel bytu utrpěl zranění. O Požáru informoval tiskový mluvčí pražských hasičů Martin Kafka s tím, že v bytě v osmém patře hořely lůžkoviny a vybavení pokoje. Část věcí vyhodil uživatel bytu z okna a popálil si ruce. Jeho zranění ošetřila přivolaná záchranná služba. Hasiči dostali požár pod kontrolu za 5 minut po příjezdu. Následně odvětrali pomocí přetlakové ventilace byt i část chodby domu. „Vyšetřovatelé odhadli škodu na necelých 30.000 korun, uchráněny byly hodnoty v řádech stovek tisíc. Příčinou vzniku požáru byla technická závada elektroinstalace,“ doplnil k požáru mluvčí hasičů............... NESHOREL CELY PANELAK......... ++++ Na ústeckém sídlišti Mojžíř hořel panelový dům, evakuovali dvě desítky lidí..... Osmipatrový dům stojí na problémovém ústeckém sídlišti Mojžíř, kde žije hodně sociálně slabých. Podle Marvana hořela elektroinstalace mezi druhým a třetím patrem, stoupačkami se po celém domě šířil štiplavý kouř..... "Prošli jsme všechny byty, ty zasažené nebyly. Vyhořela elektroinstalace, takže dům bude bez elektřiny. Ale nebude nutné místním lidem shánět náhradní ubytování NESHOREL CELY PANELAK........ ++++ V Kroměříži hořel rozvod elektřiny v paneláku, dům raději evakuovali...„K události došlo krátce před třináctou hodinou. Zasahující hasiči po příjezdu zjistili, že požár zasáhl především první nadzemní podlaží a spojenými stupačkami se rozšířil i do plechové šachty vyšších pater,"

zdenek43 ( 23. června 2017 15:31 )

 jak Anglicke ........ l e d n i c k a za to mohla ....... no , hori lednice a SCHORI 27 podlazni budova????????? a cela dokola??????????????? ++ Zabalil si věci a až pak volal hasiče! Ohnivé peklo v Londýně prý vzniklo v bytě taxikáře....Požár bytového věžáku podle sousedů vznikl v bytě e t i o p s k é h o taxikáře Behailu Kebedeho (44), který obýval byt č. 16 ve IV patře. „Začal bušit na dveře a říkal, že u něj v bytě hoří. Bylo přesně 00:50, spala jsem a on mě vzbudil,“ popsala britskému deníku Daily Mail Maryann Adam (41), která žila v bytě č. 14. +++ Žena se šla následně spolu se sousedem podívat do jeho bytu. „Požár vznikl v kuchyni. Viděla jsem ho skrz otevřené dveře do jeho bytu. Alarm nefungoval,“ popsala. Hasiči byli ale poprvé zalarmováni až v 00:54, podle sousedky to vypadalo, že si Kebede nejdřív sbalil oblečení a až pak šel zalarmovat ostatní. „Před jeho bytem jsem viděla zavazadlo – byla tam velká taška plná oblečení,“ dodala. Hasiči byli na místě do šesti minut, jenže během následující čtvrthodiny se celý dům vznítil jako zápalka. Spekuluje se, že se tak stalo kvůli hořlavému opláštění, které bylo na bytový dům instalováno při rekonstrukci v roce 2015.

pupi ( 23. června 2017 14:29 )

Doufám že ji měl ten dříč pojištěnou !!!

Jardah775 ( 23. června 2017 12:56 )

Za 79 mrtvých mohla lednička,zjistili vyšetřovatelé!Lednička byla vyrobena v Číně a je tedy na místě zvážit uvalení sankcí na čínské komunisty!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud