Londýn a s ním i celá Velká Británie prožívá temné časy v souvislosti s mohutným požárem mrakodrapu Grenfell Tower. Spousta jeho obyvatel uvnitř zemřela či zde zůstala uvězněna, ale ani těm, kteří z ohnivého pekla uprchli, není do smíchu. Kromě toho, že přišli o střechu nad hlavou, mají často strach o své nejbližší.

Nezměrnou bolest pociťuje také Fatima Jafari (78), jejíž manžel Ali Yawra Jafari (82) se pohřešuje. Když se snažil během ničivého požáru z 24patrové budovy utéci, zůstal zaklíněn ve výtahu. Od té doby ho nikdo neviděl, a tak se jeho žena obává nejhoršího.

Stejně tak její dcera Maria (38) je na pokraji zhroucení. V osudnou noc se totiž spolu s matkou vyšly na chodbu podívat, jak moc se plameny rozšířily, zatímco muž zůstal spát v bytě v 11. podlaží. Maria pak viděla, jak se její sestře Nadie (28) povedlo je dohnat a dostat se ven, ale tatínek pořád nikde. Nyní si tak vyčítá, že otce včas neprobudila, což by ho možná zachránilo.

VIDEO: Smrtící požár v Londýně: Lidé házeli děti z oken

Video
délka: 01:27
1080p 720p 360p

Smrtící požár v Londýně: Lidé házeli děti z oken. Reuters, Blesk TV

„Fatima je neutišitelná. Nepřestává plakat,“ vypověděl pro Sun rodinný přítel. Smutek ženě ovšem alespoň částečně pomohlo překonat krásné gesto, kterého se dočkala, když oběti tragédie na Downing Street navštívili v pátek představitelé královské rodiny, královna Alžběta II. (91) a její vnuk William.

Právě budoucí král nebohé Fatimě pomohl, když se vykašlal na královský protokol a začal ji utěšovat. „Princ ji viděl v slzách a šel ji konejšit,“ doplnil přítel. Žena si s pláčem opřela hlavu o Williamovu hruď. Princ neváhal a položil jí ruku na záda, čímž prokázal svou účast. Na chvíli tak zcela zapomněl na sešněrovaná pravidla, která by měl dodržovat. Veřejné objetí je totiž pro člena monarchie nepřípustné a je rozhodně považováno za porušení protokolu.

Na britskou veřejnost jeho chování velmi kladně zapůsobilo a mnozí ho dávali do kontrastu s chladným přístupem premiérky Theresy May (60), která je nyní soustavně kritizována za to, že si od smutné události drží příliš velký odstup. „Já jsem nikdo, ale královna a budoucí král této země se za mnou přišli podívat. Opravdu se starají,“ svěřovala se prý zdroji Sunu Fatima.

Zdá se, že William se tak rozhodl kráčet v šlépějích své maminky Diany (†36), která byla známá tím, že si s královskými pravidly moc hlavu nedělala. Nejenže za svého krátkého života vždy veřejně projevovala lásku k synům, ale také často navštěvovala nemocné, včetně lidí nakažených AIDS. Mnohokrát byla fotografy zachycena také při objímání či mazlení s africkými dětmi.

Fotogalerie: Letos uběhne 20 let od smrti princezny…
70 fotografií

Tvrdí se, že právě kvůli jejímu nerespektování tradic ji královna neměla příliš v oblibě. V poslední době se ale od veškerých svazujících pravidel pomalu upouští. V odkazu Diany tak dnes pokračuje i její někdejší manžel a Williamův otec Charles (68), rovněž princ Harry (32) a v neposlední řadě také Williamova manželka, vévodkyně Kate (35). Ta se i na veřejnosti chová jako typická maminka a neostýchá se své děti, George (3) a Charlotte (2), lehce usměrňovat či napomínat, ale rovněž se s nimi mazlit a dávat jim najevo svou lásku.

VIDEO: Otevřená zpověď Williama, Kate a Harryho: O mateřství i smrti Diany

Video
délka: 02:06
720p 480p 360p 240p

Otevřená zpověď Williama, Kate a Harryho: O mateřství i smrti Diany Reuters

Fotka Williamova konejšivého gesta byla zveřejněna krátce po oznámení, že předpokládaný počet mrtvých při požáru v Grenfell Tower stoupl na 58 a nemusí se jednat o konečné číslo. Policie uvedla, že se většinu mrtvol nalezených v ohořelých sutinách mrakodrapu zatím nepodařilo identifikovat. S jistotou bylo potvrzeno pouze úmrtí syrského uprchlíka Mohammeda Alhajaliho (†23).

VIDEO: Obří požár v Londýně

Video
délka: 01:11
720p 360p

Obří požár v Londýně Reuters

VŠE O POŽÁRU V LONDÝNĚ ČTĚTE ZDE>>

Fotogalerie
135 fotografií