Německé obchoďáky štve zákaz nedělního prodeje. Chtějí o něm rozhodovat samy

Autor: ČTK - 
30. května 2017
08:00

Přední německé řetězce obchodních domů požadují, aby mohly samy rozhodovat o tom, zda budou mít o nedělích otevřeno. Stěžují si, že jsou diskriminovány v konkurenčním boji s internetovými obchody, pro které je neděle jedním z nejvýznamnějších prodejních dnů, napsala agentura DPA.

Řetězce ohlásily v pondělí založení nové iniciativy, jejímž cílem je získání svobody rozhodování o nedělním prodeji. Záměrem nicméně podle listu Die Welt není mít otevřeno všech 52 nedělí v roce. „Zákazníci, zaměstnanci a obchodníci jsou dostatečně svéprávní k tomu, aby se sami rozhodli, zda chtějí v neděli nakupovat, pracovat či prodávat,“ uvedl šéf řetězce obchodních domů Karstadt Stephan Fanderl.

V Berlíně je otevřeno „až deset nedělí v roce

O nedělní otvírací době obchodů nyní rozhodují jednotlivé spolkové země, v řadě z nich je povolen prodej maximálně o čtyřech nedělích za rok. Nejliberálnější je regulace prodeje v Berlíně, kde mohou mít obchody otevřeno až deset nedělí ročně. Proti nedělnímu prodeji se dlouhodobě staví odborové organizace a církevní představitelé, píše Die Welt na svých internetových stránkách.

V České republice není nedělní prodej omezen. Podle zákona schváleného v loňském roce musí obchody zavřít pouze na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích či nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Video Němečtí Turci oslavovali výsledek tureckého referenda. A zablokovali dopravu v Berlíně. - Markéta Mikešová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wp2t ( 30. května 2017 10:47 )

Jasně dej si sám sobě palce hore, celých pět, to ovšem jasně ukazuje tvůj morální kredit. Jeden z největších Čechů prohlásil: Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá. Ale on to myslel na rozdíl od tebe jako legrajdu.

zdenekk- ( 30. května 2017 10:32 )

Jo Češi..to vždy byl a je odjakživa lidský hnůj..Je to zparchantělá kombinace lůzy s lůzou někdy z roku dva a bohužel z toho omylem vznilkl nedopatřením tento lidsky odpad co si říká ČECH..netvrdím,že všichni jsou špatny,i já jsem čestny,spravedlivy a slušny,ale většina čechačků je mozkově postižená,zakomplexovaná řekl bych až chorobně zlá a zavistivá škodolibá lůza ,živící se jen zlodějnou,podvodama,intrikama,lží,pomluvama,falší a svou primitivní debilitou.Škoda že to Hitler nedotahl do konce...Ještě že tam v tom bordelu nežiju!!!! Mě dělá společnost moře a ranč.Než žit hodinu v Česku ,tak raděj v poušti cely život

wp2t ( 30. května 2017 09:05 )

No tak s ČR otevírací dobou by neměly mít tyto giganty žádný problém. Stačí se domluvit s Merkelovou a ona si zavolá Sobotku na kobereček a je to. No a ten už to prosadí, kdyby se náhodou někdo cukal, tak se nějaký tajný materiály na něj seženou. Merkelová vládne všem, to ona nám všem káže, ona všechny přivede, nás do temnoty sváže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud