Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Merkelová má blíž k obhájení funkce. Vyhrála v nejlidnatějším regionu Německa

Autor: ČTK, val - 
14. května 2017
18:53

Německá kancléřka Angela Merkelová zvládla neoficiální generálku na zářijové parlamentní volby na jedničku. Její křesťanští demokraté (CDU) v neděli podle odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhráli poměrně jasně volby v nejlidnatější německé zemi – Severním Porýní-Vestfálsku. Dosavadní vláda sociálních demokratů a Zelených tak v tomto velkém regionu končí.

Křesťanskodemokratické unii upřesněný odhad výsledků přisoudil 34,3 procenta hlasů, zatímco sociální demokracii (SPD), která byla dlouho favoritem voleb, 30,6 procenta. CDU si tak oproti volbám před pěti lety polepšila o osm procent, SPD více než osm procent ztratila.

Do zemského sněmu v Düsseldorfu by se měli dostat ještě svobodní demokraté (FDP) se 12,2 procenta, Zelení se šesti procenty a Alternativa pro Německo (AfD) se 7,7 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo tak už bude zastoupena ve 13 z celkem 16 zemských sněmů. Na hranici vstupu do zemského parlamentu je Levice s pěti procenty, ze sněmu jistě vypadnou Piráti s 1,1 procenta.

Video  Jako když vrže starý traktor: Egypťané zahráli německou hymnu a Merkelová trnula  - Reuters, Youtube, Egypt TV
Video se připravuje ...

Novou vládní koalici bude podle všeho sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Ta už také oznámila odchod z vedoucích stranických funkcí. Vzniknout může buď velká koalice CDU a SPD, nebo koalice CDU, FDP a Zelených, do které se ale Zeleným zatím příliš nechce. Třetí možností je koalice CDU a FDP, která by měla většinu, pokud se nakonec do zemského sněmu nedostane Levice.

Nedělní výsledek bude podle pozorovatelů hořkou pilulkou především pro sociální demokraty, kteří letos na zemské volby s CDU prohrávají nečekaně už 0:3, což nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

agfor ( 14. května 2017 20:49 )

Máš pravdu, ale ta kráva si plete Deutschland s Evropou a chce buze*ovat všechny.

al.bunda ( 14. května 2017 19:30 )

Němci jsou stejně připosraní jako frantíci,po volbách bude třeba uzavřít západní hranice

PETR_50 ( 14. května 2017 19:11 )

Je to věc jen Němců,koho si tam do nejvyššího křesla nasadí. Toho tam budou mít na další roky. Pro nás je hlavní, co nejrychleji se od ní a její politiky vzdalovat. Protože jinak by nás tady zavšivila!

mourovata.kocka ( 14. května 2017 19:03 )

Nepoučitelní...

Zobrazit celou diskusi