Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Merkelová v Německu stále boduje. CDU suverénně vyhrála volby v Sársku

Autor: jer, ČTK - 
26. března 2017
19:14

Zemské volby v západoněmeckém Sársku vyhrála podle aktualizovaného odhadu veřejnoprávní televize ARD překvapivě jasně Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Obě strany dělí více než deset procentních bodů. Do zemského sněmu se dostane i Levice a také Alternativa pro Německo (AfD). Hlasování v Sársku bylo důležitým testem na začátku volebního roku, který vyvrcholí zářijovými parlamentními volbami.

Sociální demokraté, povzbuzeni nominací Martina Schulze na kancléře, se sice v posledních týdnech v průzkumech veřejného mínění na CDU dotahovali, nakonec ale ani takzvaný Schulzův efekt, jak mu přezdívají média, nestačil. CDU v Sársku podle odhadů získala 40,4 procenta hlasů, SPD 30,1 procenta. Do zemského sněmu jde ještě Levice s 12,9 procenta a AfD s 5,9 procenta. Vypadnou z něj naopak Zelení (4,2 procenta) a Piráti (0,7 procenta).

Proti volbám před pěti lety si CDU polepšila o více než pět procentních bodů, SPD naopak o půl bodu přišla. Levice ztratila více než tři body. AfD se do zemského sněmu v Sársku dostane vůbec poprvé, a bude tak zastoupena už v celkem 11 zemských parlamentech. Ve zhruba milionovém Sársku, které je co do počtu obyvatel druhou nejmenší spolkovou zemí, ale nebodovala tato strana ani zdaleka tolik jako loni v částech bývalého východního Německa.

Pokud konečné výsledky potvrdí dosavadní odhady, bude to znamenat, že v zemském sněmu nebude většina pro vytvoření vlády SPD a Levice, o které se uvažovalo. Nejpravděpodobnější je tak pokračování velké koalice pod vedením populární šéfky sárské vlády Annegret Krampové-Karrenbauerové (CDU). Křesťanští demokraté by si nyní v 51členném sněmu přišli na 24 křesel, SPD na 17, Levice na sedm a AfD na tři.

Dobrý start do volebního roku byl podle pozorovatelů důležitý zejména pro CDU kancléřky Merkelové, která loni v pěti zemských volbách výrazně oslabila. Na celostátní úrovni se navíc na konzervativní unii CDU/CSU v průzkumech prakticky dotáhli sociální demokraté, kteří tak i v Sársku věřili ve větší úspěch.

Další dvojice měření sil přijde v květnu, kdy Německo čekají zemské volby ve Šlesvicku-Holštýnsku a především v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Angela Merkelová se loni setkala s prezidentem Zemanem:

Video  Angela Merkelová se setkala s prezidentem Zemanem  - Blesk/ Tadeáš Provazník
Video se připravuje ...

308win ( 27. března 2017 18:54 )

Oboje

santikxauz ( 27. března 2017 04:09 )

Tak nevím,jsou ti Němci tak hloupí,nebo je to všechno zmanipulované?

308win ( 27. března 2017 00:47 )

Provokatére pokud se ti tady nelíbí tak jdi do tvé země zaslíbené, pardon tam tě nechtějí pro tvou omezenost.

noram ( 27. března 2017 00:06 )

Merkelová____ dělala chybu____

noram ( 27. března 2017 00:03 )

Němci jsou opět jako zfanatizovaní. Podle nich je správné co Merkelová dělá. Těm lidem se musí pomoci, utíkají před válkou, Češi taky utíkali v 68. a Němci je přijali. Oni z islámu strach nemají, jim je jedno jestli tu bude křestanství nebo islám. Podle mne si tím léčí komplexy ohledně 2.světové. To nechtějí slyšet, nechtějí ani přiznat, že by Merkelová dělal chybu a když tak to přeci napravila a vůbec co chci, v jejich očích jsem rasista a takových lidí by se měl svět zbavit. No a všichni co přišli a dostali narychlo německou příslušnost volí Merkjelovou. Ale je pravda, že druhá strana nemá co nabídnout. Je to tu hnus!

Zobrazit celou diskusi