Němci zvažují stažení vojáků z turecké základny. Jasno bude za dva týdny

Autor: ČTK, mah - 
28. května 2017
19:00

Vztahy mezi Německem a Tureckem se v posledních dnech dál zhoršily. Berlínu vadí, že se němečtí poslanci nedostali na základnu Inçirlik, kde chtěli navštívit své vojáky. Německo tak zvažuje, zda svou armádu z turecké základny stáhne. Jasno by mělo být za dva týdny a podle informací webu Spiegel Online vojáci opravdu pojedou pryč.

Na tureckých základnách Inçirlik a Konya je v současnosti kromě vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance také zhruba 270 německých vojáků. Bundeswehr se účastní mezinárodní mise, jejímž úkolem je bojovat proti radikálům z organizace Islámský stát (ISIS). Do přímých bojových akcí se ale Německo nezapojuje, v Turecku má monitorovací a tankovací letouny.

Tento týden odřekla skupina německých poslanců návštěvu Turecka poté, co jim Ankara sdělila, že jim neumožní uskutečnit velkou část plánovaného programu. Parlamentní delegace se měla setkat s tureckými vládními i opozičními poslanci, se zástupci turecké diplomacie, občanské společnosti nebo kurdské menšiny. V polovině května Turci poslancům zakázali vstup na Inçirlik.

Marné jednání mezi Merkelovou a Erdoganem

O problému návštěv německých poslanců na turecké základně ve čtvrtek na okraj summitu NATO v Bruselu jednala německá kancléřka Angela Merkelová s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle webu Spiegel Online ale bezvýsledně.

Debata o odvolání německých vojáků z Turecka se vede kvůli napjatým vztahům Ankary a Berlína už delší dobu. Německé ministerstvo obrany proto již v březnu vytipovalo osm náhradních míst, odkud by bundeswehr mohl dál pomáhat v boji proti ISIS. Na seznamu vhodných míst se ocitly například Jordánsko, Kuvajt či Kypr.

Turky naštval zákaz agitace v Německu

Vztahy mezi spojenci z NATO Německem a Tureckem se v posledních letech kvůli sérii incidentů značně zhoršily. Naposledy před časem diplomatická roztržka vypukla poté, co německá města zakázala tureckým vládním politikům agitovat před dubnovým referendem o změnách ústavy na německém území.

Už dříve vztahy narušila například i satirická báseň německého komika Jana Böhmermanna, který si tropil posměch z tureckého prezidenta Erdogana, nebo rezoluce německého parlamentu, která uznala masakry Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu. Spory vyvolal také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je už přes 100 dní v turecké vazbě.

Vztahy obou zemí se v poslední době nejvíce zhoršily, když Berlín kritizoval turecké referendum o změně ústavy:

asijo ( 29. května 2017 01:08 )

NATO by mělo stáhnout vojsko z celé Evropy.

gabreta ( 28. května 2017 22:53 )

Vypadá to, že Erdogan má Angelu hluboko v perdeli a že se z NATO nepodělá!

Zobrazit celou diskusi