Trump váhá s podporou dohody o klimatu. Na summitu G7 bylo pro jen šest lídrů

27. 5. 2017
16:45

Šest ze sedmi zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se v sobotu na summitu v Itálii zavázalo podporovat naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Pouze USA se k tomuto závazku v závěrech summitu v italské Taormině nepřipojily. Informovala o tom s odvoláním na závěry summity agentura Reuters.

„Spojené státy americké jsou v procesu revidování své politiky o změnách klimatu a pařížské dohody, tudíž se nepřipojují ke konsensu v této problematice,“ uvádí se v závěrech summitu. Naopak ostatní země G7 (Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Británie) a EU potvrdily „silný závazek“ hladce naplňovat pařížskou dohodu.

Trump si bere týden k dobru

Kancléřka Angela Merkelová označila diskuzi G7 o klimatu „za velmi neuspokojivou“. „Celá diskuze o tématu ochrany klimatu byla obtížná, ne-li úplně neuspokojivá,“ řekla novinářům Merkelová. Dodala, že po jednání nemá žádný náznak, zda americký prezident Donald Trump dohodu podpoří, či ne. Prezident Trump v sobotu na svém Twitteru už dříve napsal, že definitivní rozhodnutí k pařížské dohodě učiní příští týden.

Pařížskou dohodu o ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát USA, tak není pro USA právně závazná, Trump ji tedy může vypovědět. Ve volební kampani ji Trump označil za nevýhodnou pro USA a slíbil ji zrušit.

Ratifikace v Česku ještě neskončila

Dohoda z Paříže, která nabyla účinnosti loni v listopadu, nestanovuje pevné a závazné termíny pro omezování emisí ani postihy za nedodržování. Vyzývá také, ale rovněž nekonkrétně, rozvinuté státy k finanční pomoci rozvojovým státům. Pomáhat by měli ti, kdo „jsou v pozici tak učinit“.

Pařížskou dohodu dosud ze 195 signatářů ratifikovalo 147, včetně Číny, Indie a USA, tedy zemí, které produkují nejvíce emisí skleníkových plynů. ČR ratifikaci dohody ještě neskončila. Senát schválil ratifikaci minulý měsíc, ve Sněmovně se ale debata protahuje.

Donald Trump nedávno navštívil Belgii:

Video Donald Trump v Belgii - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Trochar ( 29. května 2017 11:48 )

V tomto případě s Trumpem plně souhlasím! Jde jenom o útok "zelených" na naše peněženky!

tomik007 ( 27. května 2017 17:14 )

SPRAVNE DONALDE ! jen jim pjekne vyczin kozuch !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa