Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

„Děsivé, děsivé.“ Trump roztřeseně promluvil o kódech k jaderným zbraním

Autor: jer - 
26. ledna 2017
19:10

První týden po inauguraci měl nový americký prezident Donald Trump napilno. Posvítil si na zdravotnictví i na mezinárodní obchodní dohody. Ve čtvrtek poprvé poskytnul rozhovor médiím. Redaktorovi ABC News popsal dopis, který mu zanechal jeho předchůdce Barack Obama, nastínil novou imigrační politiku USA a vyjádřil se také k nepokojům v Chicagu i ke kódům jaderných zbraní.

Donald Trump první týden v Bílém domě „střízliví“ z divoké předvolební kampaně. I pod náporem zodpovědnosti se údajně snaží pamatovat na své předvolební sliby.

Některé věci ho ale prý značně rozrušily. Při nástupu do úřadu například obdržel kódy k jaderným zbraním. Podle něj se jednalo o „děsivý zážitek,“ který mu připomněl monstróznost jeho práce. „Když vám vysvětlují, co to obnáší a o jaké destruktivní síle se bavíte, je to opravdu vystřízlivění. Je to velmi, velmi, velmi děsivý zážitek,“ popsal předávání kódů Trump. „Mám sebevědomí na to, abych udělal správnou věc, abych odvedl dobrou práci, ale je to děsivé,“ dodal.

Atomový kufřík, jímž vládne stovkám jaderných zbraní. Atomový kufřík, jímž vládne stovkám jaderných zbraní. | Foto: EPA, Reuters, Profimedia.cz

Rozhovor se dále stočil na klidnější téma. Prezident zmínil dopis, který mu podle tradice zanechal jeho předchůdce Obama. Trump nezveřejnil jeho obsah, ale popsal jej. „Neukážu vám jej, nepřečtu jej, ale je to prostě krásný dopis. Je v něm několik skvěle napsaných, promyšlených řádků. Pochybuju, že bylo více dopisů prezidentů napsaných tak dobře,“ rozplýval se Trump. „Vlastně jsem mu (Obamovi) zavolal a poděkoval za myšlenky v dopise. Byl dlouhý, promyšlený, komplexní, určitě mu dalo spoustu času dopis napsat a velmi si toho vážím.“

Již ne tak klidný je Trumpův pohled na situaci v Chicagu, ve kterém se šíří vlna násilí. Podle prezidenta je „epidemie střelby“ horší než brutálnost některých světových bojišť. „Je to krveprolití. Je to příšerné krveprolití. Je to Afghánistán. Lidé jsou stříleni na ulicích. Tisíce lidí za tak krátkou dobu,“ reagoval Trump.

A podpořil strážce zákona ve snaze obnovit pořádek. „Nemůžeme jej považovat za skvělé město, pokud jsou lidé stříleni na ulici při cestě pro bochník chleba,“ doplnil. Prezident ve čtvrtečním rozhovoru také prohlásil, že „pošle federály“ (FBI), pokud vláda státu Illinois problém alespoň částečně nevyřeší.

„Stopka“ ilegálním muslimským imigrantům

Část USA se bouří proti trumpovým antimuslimským imigračním zákonům. Podle Trumpa ale nebyl způsob, jak situaci ještě zhoršit, protože už teď je prý „nanejvýš vyostřená“. „Svět je v chaosu. Svět je tak zlý, jak jen může být. Co? Myslíte, že tohle jej udělá ještě více zlým? Svět je zlé místo,“ popsal prezident. Doplnil, že podporuje nevpouštění syrských uprchlíků do země, protože chce zabránit dalšímu 11. září (teroristický útok v New Yorku).

Očekává se, že Trump ohlásí novou uprchlickou politiku, která nahradí navrhovaný zákaz vstupu muslimských migrantů do země. Mělo by dojít k upravení procesu kontroly žadatelů o azyl i pravidel pro víza. Nová pravidla se nejvíce dotknou příchozích z Sýrie, ale i z Libye, Somálska, Sudánu, Iráku, Iránu a Jemenu. „Nově příchozí v mnoha případech přichází se zlými úmysly. Tomu chci zabránit. Oni jsou Islámský stát (IS). Přichází v utajení. To je to, čemu chci zabránit,“ prohlásil Trump.

Také si rýpnul do svých předchůdců. Kdyby si prý USA udržely kontrolu nad ropou v Iráku, IS by nevzniknul. „Měli jsme si tu ropu nechat, když jsme odcházeli. Je to zajímavé. Kdybychom si udrželi kontrolu nad ropou, nebyl by IS, protože IS živí právě ropa,“ tvrdil.

Zeď na jižní hranici bude, Mexiko ji zaplatí

Zeď na mexické hranici se podle Trumpa postaví. Prezident stále věří, že její vybudování zaplatí Mexiko, možná předem. „Peníze získáme z transakcí z Mexika. Jen říkám, že k platbě dojde. Bude v neurčité, možná komplikované formě. To, co dělám, je pro USA dobré. A pro Mexiko také,“ popsal plán Trump.

Ilegální imigrace Trumpovi leží v žaludku mimo jiné i kvůli volbám. Podle něj jeho oponentku Hillary Clintonovou volily miliony ilegálních přistěhovalců, kvůli čemuž prý nevyhrál volby na počet hlasů. I tak ale Trump trvá na tom, že kdyby cílil svoji kampaň na počet voličů místo jednotlivých oblastí, vyhrál by také. „Cílil jsem hlavně na počet volitelů, nikoliv na počet jednotlivých hlasů.“

Trump dlouho prohlašuje, že Clintonová při prezidentských volbách 2016 podváděla. Spekuluje o účasti ilegálních imigrantů, registraci k volbám ve více státech i hlasování jménem mrtvých občanů.  Pro nic z toho ale nepřinesl jediný důkaz.

Prezident navíc zopakoval kritiku svého ředitele tiskového odboru Seana Spicera, který vyhlásil „válku médiím“. Stěžoval si na fotografie, které prý podhodnocovaly dav, který se sešel na Trumpově inauguraci. „Měl jsem tam obrovský dav lidí. Média ukazovala nelichotivé fotky z určitých úhlů, které byly pořízené brzy,“ tvrdil. Podle prezidenta inauguraci při započítání televizních diváků a všech jiných prostředků sledovalo nejvíce lidí v historii. Důkazy k tomuto tvrzení ale opět nepředložil.

Projev v centrále CIA a náhrada za Obamacare

Prezident Trump také kritizoval média za pokrytí jeho projevu v centrále CIA. Ten jeden z bývalých agentů označil za „nevhodný“. Při projevu prezident stál před zdí ozdobenou hvězdami, které symbolizovaly 117 nejmenovaných agentů, kteří zemřeli ve službách vlasti. Trump při projevu zmínil svoji inauguraci, mediální pokrytí a svoji „válku“ proti médiím. Podle Trumpa byla jeho řeč „skvělá“ a „lidem od CIA se líbila“.

Prezident se také podělil o své plány na náhradu systému zdravotního pojištění „Obamacare“, jehož zrušení nařídil. Chce prý plán, který „nabídne pomoc každému“. „Obamacare je katastrofa. Je to moc drahý systém. Nabízí příšernou zdravotní péči. Nepokrývá to, co pojištěnci potřebují pokrýt. Je to pohroma. Všichni to víme,“ popsal Trump. „Chci se ujistit, že nikdo nebude umírat na ulicích, když jsem já prezidentem. Nikdo nebude umírat na ulicích. Rozpoutáme něco úžasného.“

Prezident odmítl sdělit, zdali lidé se současným pojištěním o něj v budoucnu přijdou. „Nechceme, aby o pojištění někdo přišel. Chceme, aby o něj nikdo nepřišel. Říkám, že miliony lidí budou šťastné. Teď tu máme miliony a miliony nešťastných lidí,“ uvedl Trump. Jak přesně chce „úžasného stavu“ dosáhnout, ovšem nevysvětlil.

londynskypes ( 28. ledna 2017 16:05 )

Vicnezprace ( 26. ledna 2017 20:58 )

Co náš čekám s Obamou.. http://www.vicnezprace.cz/2017/01/26/proc-se-nam-bude-styskat-po-obamovi/

Tublatanka ( 26. ledna 2017 20:05 )

DONÍK JE BOREC,DONÍK JE NADĚJE.

Zobrazit celou diskusi