Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Trump dal padáka „zrádné“ ministryni. Postavila se proti jeho příkazům

Autor: simao, ČTK - 
31. ledna 2017
06:51

Podle Bílého domu, kterému nově šéfuje Donald Trump, ministryně Sally Yatesová „zradila ministerstvo spravedlnosti“. Čím se provinila? Postavila se proti Trumpovu příkazu ohledně toho, že do USA nesmí občané sedmi muslimských zemí. Agentura Reuters pak přišla s odhalením, že autorem Trumpova migračního úpříkazu je jeho kontroverzní poradce Steve Bannon.

Úřadující ministryně spravedlnosti USA Sally Yatesová v pondělí nařídila ministerským právníkům, aby před soudy neobhajovali rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znemožnit občanům sedmi muslimských zemí vstup na území USA. Oznámila to televize CNN.

Trump krátce nato Yatesovou odvolal z funkce. Yatesovou jmenoval předchozí prezident Barack Obama v roce 2015 náměstkyní ministra spravedlnosti a Trump ji po vítězství v prezidentských volbách pověřil vedením rezortu do schválení nového ministra.

Bílý dům hřímá kvůli „zradě“

Úřadující ministryně v prohlášení uvedla, že si legálností Trumpova exekutivního příkazu není jista. Bílý dům reagoval oznámením, že Yatesovou v prozatímním vedení ministerstva nahradí prokurátor ze státu Virginie Dana Boente.

Podle Bílého domu Yatesová svým jednáním „zradila ministerstvo spravedlnosti“. Její kompetence v oblasti ochrany hranic a ilegální imigrace jsou prý „velmi slabé“.

Dočasná správa rezortu potrvá jen krátce, protože nový ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude nejspíš brzy v Senátu schválen. Ministerstvo bude pod Sessionsovým řízením podle CNN Trumpův dekret „agresivně obhajovat“. Rozhodnutí nového prezidenta o omezení migrace je zatím soudně napadeno ve státech Virginie, New York, Massachusetts, Washington a Kalifornie.

Trumpův migrační dekret je prý dílem poradce Bannona

Za kontroverzním Trumpovým dekretem, který zakazuje vstup do země občanům sedmi muslimských zemí, stojí přitom prý prezidentský poradce Steve Bannon. Agentuře Reuters to v pondělí sdělily zdroje z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Bannon je mnohými považován za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. Spolu s Bannonem se na přípravě Trumpova dekretu podílel jeho blízký spojenec, politický poradce Bílého domu Stephen Miller.

„Celou tuto operaci měli na starosti,“ citovala agentura vysoce postaveného ministerského úředníka. V původním návrhu byl paragraf, který vyjímal z platnosti dekretu cizince s trvalým pobytem v USA, tedy držitele tzv. zelených karet. Bannon ale rychle toto ustanovení zavrhl.

Bílý dům podle pracovníků ministerstva pro vnitřní bezpečnost své rozhodnutí nekonzultoval s imigračními, celními ani pasovými úřady. Nikdo proto dodnes neví, jak rozhodnutí vykonávat. Bannon vykonává funkci hlavního stratéga Bílého domu a jeho jmenování nepodléhá schvalovacímu procesu v Senátu. V prvních deseti dnech Trumpova mandátu se stále objevoval po jeho boku. Pod kontrolou má podle Reuters veškeré písemnosti Bílého domu a Národní bezpečnostní rady, jejímž členem se stal.

Dokumenty, k nimž má výhrady, odesílá zpět k přepracování. Bannon s Millerem údajně vytěsnili z rozhodování umírněného personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse. Politik, který chtěl působení ultrakonzervativní dvojice omezit dosazením některých liberálnějších politiků, se ocitl na druhé koleji.

ivoadler ( 31. ledna 2017 10:39 )

Ještě nikdo nevynalezl lakmusový papírek, který po přiložení k imigrantovi ukáže, zda se nejedná o teroristu. Trump postupuje správně. Než přijdeme na to, jak minimalizovat nebezpečí terorismu, na přechodnou dobu zastavíme imigraci z nebezpečných zemí. Proti tomu nelze nic namítnout. Pokud nepatřím mezi dobrose ry.

londynskypes ( 31. ledna 2017 09:32 )

a ted mají diktatora!

jarypadlo ( 31. ledna 2017 09:07 )

Jenže pozor,je rozdíl mezi diktátorem-vlastencem s potřebou prosperity,zaměstnanosti a bezpečnosti.Diktátoři typu Áda nebo Kim je jiný café. PS.Za diktátory považuju komplet všechny aktivisty,vítače hnědoušů,dobros*ery atd-diktují co máme-musíme komu dávat???

budybad ( 31. ledna 2017 09:01 )

Ta dáma je blbka. Jak si nemůže být jistá jestlidělá dobře kddyžž visum samo o sobě neoppravnuje ke vstupu do země ale jen umoožnuje v té zemi přistát a požádat další orgány, jako emigrační,o vstup.

hanka666 ( 31. ledna 2017 09:01 )

Správně Done, vykopat všechny šmejdy. U nás by to taky chtělo protřídit dovyhlazena.

Zobrazit celou diskusi