Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Trumpův příkaz je voda na mlýn „křiklounům“ proti přijetí migrantů, míní Rozumek

Autor: ČTK, simao - 
29. ledna 2017
22:15

Trumpův výnos o migrantech je špatný signál pro jiné země. A voda na mlýn těm politikům, kteří jsou proti přijímání migrantů, míní šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. Trumpovo nařízení se však v Česku řeší i v jiné rovině. ČSA však zatím neobdržely žádné požadavky v souvislosti s aktuálním nařízením Trumpa ohledně zákazu vstupu některých národností do USA. To ovšem neznamená, že se tak nestane.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení přesídlovacího programu pro dobrovolné přijímání uprchlíků představuje špatný signál pro ostatní země. Každé takové opatření pak zhoršuje přístup cizinců z oblastí konfliktů k ochraně a azylu, míní ředitel OPU Martin Rozumek.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) označily americký přesídlovací program pro uprchlíky za jeden z nejdůležitějších na světě. Doufají, že bude pokračovat.

Rozumek: Nestátnické a nedomyšlené rozhodnutí

„USA vysílají špatný signál ostatním státům. Je to voda na mlýn i našim politikům, kteří tvrdí, že bychom neměli dobrovolně nikoho přijímat. Spojené státy byly dosud příkladem, byly v přijímání uprchlíků historicky nejlepší. Ve fiskálním roce 2016 přijaly 85 tisíc lidí. To je téměř osmkrát víc než celá EU dohromady,“ řekl Rozumek.

Nový americký prezident v pátek pozastavil na 120 dní přesídlovací program, tedy dobrovolné přijímání uprchlíků. Migrační výnos pak na 90 dní zakazuje vstup do země lidem ze sedmi států – z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu. Na území USA až do odvolání nesmí migranti ze Sýrie.

„Představte si samotnou afghánskou ženu s dětmi, která je navíc z nějaké menšiny, že po letech konečně má příslib na zařazení do přesídlovacího programu. A teď se dozví tuhle zprávu,“ popsal Rozumek.

Trumpovy příkazy mají již nyní i praktické dopady. Některé letecké společnosti nechtějí cestující z oněch sedmi zemí do USA přepravovat. Trumpovo nařízení posuzuje americká justice, soud už dočasně zakázal vyhošťovat cizince z USA.

Pokud by podle Rozumka člověk ze Sýrie na letišti v USA už byl a nemohl tam požádat o azyl, bylo by to porušení ženevské konvence o uprchlících. Pokud by se takový cizinec pak obrátil na soud a bránil se, s největší pravděpodobností by uspěl, uvedl Rozumek.

I proto označil Rozumek Trumpovo rozhodnutí za nestátnické a nedomyšlené. Podle něj taková opatření ztěžují lidem, kteří prchají před boji či pronásledováním, přístup k ochraně.

ČSA kvůli Trumpově nařízení požadavky neobdržely

Podle českého cizineckého zákona nesmí letecký, lodní či autobusový dopravce do Česka dovézt cizince bez řádných dokladů a víz. Policie mu může nařídit, aby odvezl zpět lidi ze zahraničí, jimž byl odepřen vstup na české území. Letecké společnosti na to mají sedm dní, ostatní dopravci 48 hodin. Hradí nejen zpáteční cestu, ale i pobyt cizinců v ČR.

Povinnost přepravit cizince do zahraničí mají dopravci i tehdy, pokud si ho nepřevzal při přestupu další dopravce. Uprchlíci by měli podle pravidel požádat o azyl v první zemi EU, do níž vstoupí. Česko tak může migranty vracet do okolních států. Vnější hranici má jen na letišti. V letištním středisku mohou cizinci požádat o ochranu.

Neziskové organizace přístup cizinecké policie kritizovaly, podle jejich zprávy migrantům neumožňuje žádosti podávat. Rozumek zdůraznil, že azylový zákon má přednost před cizineckým, není tedy možné na letišti uprchlíky, kteří chtějí žádat o ochranu, rovnou poslat zpět. Cizinecká policie se proti tomu bránila a označila Rozumkova tvrzení za lživá.

České aerolinie (ČSA) zatím neobdržely od svého amerického partnera, společnosti Delta Airlines, žádné informace ani požadavky v souvislosti s aktuálním nařízením Donalda Trumpa ohledně zákazu vstupu některých národností do USA, uvádí mluvčí ČSA Daniel Šabík.

ČSA pravidelné spoje do Spojených států neprovozují, nutný je přestup v jiném evropském městě. „Finální kontrolu provádí provozující dopravce na posledním úseku. Což je v našem případě Delta Airlines,“ upřesnil Šabík.

Nařízení se může týkat i Čechů

Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková uvádí, že to, zda vydají či nevydají cestujícímu palubní vstupenku, je plně v kompetenci jednotlivých leteckých dopravců. „Zároveň je to dopravce, který se jako smluvní strana stará o cestujícího v případě zrušeného letu,“ podotkla.

Francouzský dopravce Air France již podle britského deníku The Daily Telegraph oznámil, že na palubu svých strojů odteď nevpustí cestující z dotčených zemí s letenkou do USA z Paříže nebo přes Paříž nehledě na to, z jaké země nebo letiště měli odlétat. Asi deset cestujících, kteří už byli na cestě, vrátily Air France podle svého mluvčího na své náklady zpět, potvrdil ČTK zdroj z letecké dopravy.

Podle něj platí mezinárodní pravidlo, že pokud dopravce přepraví do určité země pasažéra, který nemá v pořádku všechna povolení pro vstup do dané země, je přepravce povinen na vlastní náklady dopravit cestujícího zpět do místa odletu.

Zákaz vstupu do USA by se mohl teoreticky týkat i Čechů, kteří mají kromě českého občanství i občanství země, která nemá nyní do USA povolený vstup. „České ministerstvo zahraničí tuto záležitost zatím neřešilo,“ uvedla dnes mluvčí resortu Michaela Lagronová.