Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Američané získali plán Rusů, jak ovlivnit prezidentské volby pro Trumpa

Autor: ČTK - 
20. dubna 2017
06:55

Ruská vládní instituce kontrolovaná prezidentem Vladimirem Putinem připravila plán, jak v roce 2016 zvrátit americké prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa a jak podkopat důvěru voličů ve volební systém USA. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované tři současné a čtyři bývalé americké činitele. Ti popsali dokumenty, ze kterých vycházely tajné služby, když tvrdily, že Rusko se snažilo prezidentské volby ovlivnit.

Tito úředníci podle agentury popsali dva důvěrné dokumenty vypracované touto institucí, jež poskytly rámec a odůvodnění pro závěr amerických tajných služeb, že se Rusko intenzivně snažilo ovlivnit prezidentské volby z loňského 8. listopadu. Američtí zpravodajští činitelé tyto dokumenty, které připravil moskevský Ústav pro strategická studia, získali až po volbách.

Reuters poznamenal, že zmíněný ústav řídí bývalí vysocí pracovníci ruské zpravodajské služby v zahraničí jmenovaní Putinem.

Prvním dokumentem této instituce byl strategický materiál napsaný loni v červnu. Byl distribuován v nejvyšších ruských vládních kruzích, ale nebyl určen konkrétním jednotlivcům.

Podle uvedených sedmi amerických činitelů doporučoval Kremlu zahájit propagandistickou kampaň na sociálních sítích a v ruským státem podporovaných globálních médiích s cílem povzbudit americké voliče, aby hlasovali pro prezidenta, který zaujme vůči Rusku mírnější postoj než administrativa tehdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Rusové měli plán, jak zvrátit volby ve prospěch Donalda Trumpa Rusové měli plán, jak zvrátit volby ve prospěch Donalda Trumpa | Reuters, ČTK, scom

Druhý dokument ústavu, napsaný v říjnu a distribuovaný stejným způsobem, varoval, že ve volbách pravděpodobně zvítězí demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Z tohoto důvodu doporučoval, že bude lepší ukončit propagandu na podporu Trumpa a místo toho zintenzivnit zpravodajství o volebním podvodu, podkopat tak legitimitu amerického volebního systému, poškodit pověst Clintonové a zničit její působení v prezidentském úřadu.

Reuters poznamenal, že současní a bývalí američtí činitelé mluvili pod podmínkou anonymity vzhledem k tomu, že uvedené ruské dokumenty jsou klasifikované jako tajné. Nechtěli přitom hovořit o tom, jak je Spojené státy získaly. Americké tajné služby se k tomu odmítly vyjádřit.

Putin v minulosti opakovaně popřel, že by Rusko jakýmkoli způsobem do voleb amerického prezidenta zasahovalo. Putinův mluvčí i Ústav pro strategická studia žádosti o vyjádření k těmto dokumentům podle Reuters ignorovali.

Podívejte se, jak vypadal průběh amerických voleb:

krupan10 ( 20. dubna 2017 10:58 )

to víš, sprostej havlovec rego je úplně vylízanej a jeho IQ se rovná lopatě žížal

lug70 ( 20. dubna 2017 10:47 )

Nic nezískali, ale tak "možná" vyrobili. Tajné služby USA, především CIA a NSA jsou premianty ve výrobě dezinformací a hoaxů, špehování a vydírání nepohodlných i vlastních lidí a spojenců po celém světě, vražd představitelů nepohodlných režimů a taky excelují ve výrobě "false flag". Jsou i premianty v ovlivňování a mnohdy i falšování voleb v zemích svého zájmu. Spíš bych řekl, že ne Rusko, ale samotné tajné služby USA se snažily ovlivnit volby amerického prezidenta.

marais ( 20. dubna 2017 10:29 )

A co takhle změnit způsob voleb..vždyť rozhodli volitelé a ne voliči!

kukukuu ( 20. dubna 2017 10:13 )

Míla byl od fochu - v 80.letech pracoval na prognostických programech, které předpovídaly tehdejšímu režimu nedobrou perspektivu (proto byl pro režim nepříjemnější osobou než planý tlachal Václav Klaus). Kdyby Míla oprášil svá softwarová díla a aplikoval je na režim současný - bylo by velice zajímavé, jaká prognóza by vypadla. Ty Urundo z Ugandy.

kukuku ( 20. dubna 2017 10:07 )

Pokud by Američané byli inteligentní národ (což pravda není), tak by nad takovým POKUSEM mávli rukou a nezabývali se tím. Pokud se tímto pokusem CIA zabývá, je to přiznáním, že opravdu Američánci maji z podstatné části jenom malinké mozečky - stejně jako Ty.

Zobrazit celou diskusi