Trumpův muž Tillerson jednal s Putinem a Lavrovem. O Sýrii i mizivé důvěře

Autor: jer, ČTK - 
12. dubna 2017
20:05

Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve středu v Kremlu amerického ministra zahraničí Rexe Tilllersona. Rozhovoru se účastnil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, s nímž Tillerson jednal od dopoledne. Schůzka s Putinem trvala hodinu a 40 minut. Hlavními tématy byly podle diplomatů konflikt v Sýrii, Afghánistán, konflikt na východě Ukrajiny, reakce na provokativní jednání severokorejského režimu či boj proti terorismu. Šéf diplomacie Donalda Trumpa a Lavrov pak v Moskvě vystoupili před novináři.

Tillerson je v ruské metropoli od úterka na své první návštěvě v roli ministra zahraničí. Napjatě očekávané jednání s Lavrovem začalo dopoledne. Ruský ministr na úvod vyzval Spojené státy, aby nestavěly Rusko před „lživý výběr - s námi, anebo proti nám“. Moskva by také chtěla poznat „skutečné záměry“ nové americké vlády. Za „zásadní“ označil Lavrov nepřípustnost dalších útoků proti Sýrii.

V očekávání výsledků schůzky výrazně oslabily akcie na moskevské burze, až na letošní minimum, poznamenala agentura Interfax. Experti připsali propad rostoucím geopolitickým rizikům po americkém útoku v Sýrii.

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou podle Tillersona na nízké úrovni a takové vztahy mezi jadernými mocnostmi být nesmí, proto je třeba spolupráci zlepšit. Podle Lavrova překonání překážky ve vztazích s USA vyžaduje úsilí z obou stran, vyskytují se pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. Obě země se shodují, že v rámci boje proti terorismu je klíčová jednotná a stabilní Sýrie, také chtějí KLDR bez jaderných zbraní. Překážkou rozvoje vztahů mezi USA a Ruskem je podle Tillersona situace na Ukrajině, tamní krize musí být řešena podle mírových dohod z Minsku.

Putin ještě před schůzkou s americkým ministrem v televizním interview kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu, jakož i spojence USA za to, že útok „odkývali“. Důvěra mezi oběma velmocemi se podle Putina po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezlepšila, ale zhoršila.

Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

Video Odpalování raket Tomahawk - reuters

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud