Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Střelec z Mnichova se chtěl pomstít za šikanu. Zavraždil tak 9 lidí

Autor: mah, ČTK - 
17. března 2017
16:03

Davida Ali Sonbolyho šikanovali ve škole, v červenci loňského roku se za to německý mladík s íránskými kořeny rozhodl pomstít. V mnichovském nákupním centru Olympia začal střílet po mladých lidech, devět jich zabil a potom obrátil zbraň proti sobě.  K tomuto závěru došla v pátek německá policie a případ tak uzavřela. Z činu se tedy bude zpovídat pouze muž, který osmnáctiletému Němci zbraň prodal. Informovala o tom agentura DPA.

Šíleného střelce Sonbolyho spolužáci ve škole dlouhodobě fyzicky i psychicky šikanovali, v kolektivu byl izolovaný, uvedl státní zástupce na dnešní tiskové konferenci. Mladík trpěl psychickými problémy. Zvláštní nenávist si vybudoval k lidem z jihovýchodní Evropy.

Při útoku si pachatel záměrně vybíral mladé lidi, kteří odpovídali jeho představě o nepříteli, kterému se musí pomstít. Mezi mrtvými byly mimo jiné osoby pocházející z Maďarska, Turecka, Řecka a Kosova. Politický motiv činu vyšetřovatelé ale vyloučili. Pachatel podle nich neměl ani žádného komplice. „David S. čin sám naplánoval a sám provedl,“ uvedl státní zástupce. Rodina, lékaři ani učitelé nemohli o útoku, který plánoval, nic vědět, dodal.

Šílená střelba v Mnichově se odehrála krátce po teroristickém útoku ve vlaku jedoucím do bavorského Würzburgu a krátce před atentátem ve městě Ansbach ve stejné spolkové zemi. Ačkoli bilance střelby v bavorské metropoli Mnichově byla zdaleka nejtragičtější, nejednalo se o teroristický útok, zdůraznilo státní zastupitelství.

Zbraň, kterou útočil, získal Sonboly přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům. Zbraní, kterou si takto za 4000 eur (108 000 Kč) koupil, byla na Slovensku vyrobená pistole Glock 17. Právě 32letý muž, který Sonbolymu zbraň prodal, bude jediným, který se bude ze svého činu zodpovídat. Obžalovaný je ze zabití devíti osob z nedbalosti. Hrozí mu několikaleté vězení.

Mladého střelce se některým návštěvníkům nákupního centra podařilo natočit:

Video Mnichov: Útočník (18) zahájil střelbu u McDonaldu, zabil několik dětí. - Facebook

iFender ( 30. července 2017 10:24 )

Ta "novinarina" v Nemecku uz davno neni demokraticka.Existuji prikazy "shora".To znamena zpravu ,zamlzovat,nekomentovat,kdyz jde o asylanta(y) neinformovat verejnost nebo tak za 2-3-4 dny az se situace zklidni.Verim,ze u sousedu maji novinari strach rici pravdu,aby neprisli o praci.To je tedy ta WEST Demokracie ,Bruselska Diktatura ke ktere se hlasil "Musterknabe Havel".Radsi budu mit o neco mene v kapse nez mit tady tu SVOLOČ!!!!!!!!

alfasamec ( 14. dubna 2017 19:26 )

Aneb jak říká Makrela: " my to zvládneme"

MILLLIS ( 19. března 2017 21:51 )

To zas ten tvuj sexymozecek vymyslel neco, co by se melo zaramovat jako vyplod tuposti tisicileti....

tomik007 ( 17. března 2017 18:56 )

Ačkoli bilance střelby byla nejtragičtější, nejednalo se o teror - zrejme se u toho tvarzil pratelsky

sexymozek ( 17. března 2017 16:43 )

Každej čmoud je potenciální vrah,jestli to tý makrele pořád nedochází,je mi Němců upřímně líto.Sem už ani jeden kus uzenýho!

Zobrazit celou diskusi
Další videa