Trump přivítá Merkelovou v Bílém domě: Po EU a migraci společná večeře

Autor: simao, ČTK - 
17. března 2017
06:58

Napoprvé to tento týden nevyšlo, plány německé kancléřky zhatilo špatné počasí ve Spojených státech. Podruhé to už však klapne. Angela Merkelová zavítá do Washingtonu, kde se setká s Donaldem Trumpem. Za zády má početnou podnikatelskou delegaci, jednat se bude o vzájemných obchodních vztazích, ale i o postoji Trumpa k EU, NATO a otázkách migrace či konfliktů. Poté přijde společná pracovní večeře.

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes ve Washingtonu setká s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednat spolu chtějí o řadě témat, od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemné hospodářské vztahy. Původně se měla Merkelová s Trumpem poprvé tváří v tvář setkat už v úterý, cestu ale odložila kvůli špatnému počasí na východě USA.

Na jednacím stole i obchodní dohody

V Německu i dalších evropských zemích panují obavy o osud vzájemného spojenectví USA a Evropy po nástupu nového šéfa Bílého domu, a to především kvůli jeho výrokům na adresu NATO i Evropské unie. Rozvoj vzájemných vztahů tak bude určitě jedním z témat schůzky Trump–Merkelová.

Důležitým bodem jednání německé kancléřky s americkým prezidentem bude také budoucnost vzájemných obchodních vztahů. Merkelová hodlá dát najevo, že Německu záleží na volném obchodu. Jakoukoli obchodní dohodu s Washingtonem přitom chce Berlín uzavřít jen spolu se zbylými členskými státy EU. Trump by dal přednost dvoustranným dohodám.

Kvůli migraci Trump Merkelovou kritizoval

Merkelovou při návštěvě USA doprovází početná podnikatelská delegace, v níž jsou vysoce postavení manažeři firem jako BMW či Siemens. Kromě hospodářství a vztahů s Německem a EU chce Merkelová s Trumpem hovořit také o možnostech řešení konfliktů v Sýrii, Libyi, Afghánistánu či na východní Ukrajině.

Věnovat by se oba státníci měli také boji proti terorismu a otázkám migrace. Trump v minulosti kancléřku ostře kritizoval kvůli její vstřícné migrační politice. Slavnostní přijetí kancléřky v Bílém domě je plánováno na 16:20 SEČ. O dvě hodiny později by se měla uskutečnit společná tisková konference. Pak bude následovat pracovní večeře.

VIDEO: Pozor na potřásání rukou s Donaldem Trumpem. V čem je nebezpečné?

Video Vykloubit rameno a úsměv: Trumpovo potřásání rukou je životu nebezpečné. - redakce Blesk

VIDEO: Za Donaldem Trumpem zamíří v dubnu i prezident Miloš Zeman. Trumpovi s Putinem přitom nabídl Prahu a Lány.

Video Zeman o Putinovi a Trumpovi: Nabízím jim Lány. - Blesk TV

thyronx ( 28. června 2017 16:11 )

Před mnoha lety kdy ještě USA s nadějemi vzhlížela ke vzniku EU s tím že se spojí s politicky a ekonomicky silnou Unií a budou spolu svobodně obchodovat a vést země k demokracii......tedy v té době se obchodovat s USA nedalo. Tak kvalitní a LACINÉ zboží by spolehlivě odrovnalo německou zaměstnanost. Dnes se vymlouvá, že USA s EU obchodovat nechce. OK nechce. Nevím co si slibuje BMW od amerického trhu, kde může svobodně vyrábět své vozy kdokoliv kdo to umí. V USA vyrábí všechny významné automobilky. Na dovéážená nejen auta je uvrhnuté CLO. Pochopitelně. Tady se chrání americký pracovní trh. Angela systematicky ničí Evropu.

kafickomlicko ( 17. března 2017 13:53 )

Nejdřív ho ignorovala, pomlouvala, ani mu pořádně nepopřála ke zvolení a ted když když jí hoří koudel u pr..le ze všech stran, tak za ním leze pro rady? Tak to dopadne i s Putinem ještě mu bude muset p...l líbat, aby nezdechla.

kafickomlicko ( 17. března 2017 13:33 )

Donalde kopni jí do tý tlustý p....e lezbu.

sores ( 17. března 2017 13:14 )

Na tu chlapici neplodnou ať něco v USA spadne a je po ní. Nadělala Evropě víc škody než užitku. Máma muslimská.Když byli oddělaný oba bráchové Kenedyové a ti něco znamenali, tak stařena Merklová ošklivá jak noc tu už vůbec nemá co dělat.Jen škodí.

agfor ( 17. března 2017 12:11 )

Donalde, hoď tý krávě do žlabu otrávený seno - Evropa ti bude vděčná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud