Němci chtějí přiškrtit přídavky na děti cizinců. Méně mají dostat i Češi

Autor: ČTK, Mii - 
10. února 2017
18:50

Obyvatelé zemí Evropské unie pracující v Německu možná budou dostávat menší přídavky na děti. Aspoň ti, jejichž rodina žije ve své vlasti, kde jsou nižší životní náklady. Navrhuje to německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble, napsal deník Bild. Ministrovu záměru však zatím brání stávající unijní legislativa, případné opatření by se dotklo i Čechů.

Děti všech občanů EU, kteří pracují ve spolkové republice, mají zatím nárok na měsíční přídavek 192 aur (5 188 korun), a to zejména do věku 18 let. Pokud mají rodiny tři a více dětí, příspěvek se o něco zvyšuje. 

Přídavky nyní pobírá i 184 655 cizinců, jejichž děti ale v Německu nežijí. A právě to se Schäublemu nelíbí. Do budoucna chce přídavek v takových případech přizpůsobit skutečným nákladům v zemi původu. V případě Poláků, jichž se to týká nejčastěji (86 987 případů), by se měsíční přídavek na dítě snížil na 97 eur (2621 korun).

Velmi podobně by nejspíš vypadal přídavek na děti Čechů. Předloni na ně přídavek v Německu pobíralo 7 700 rodičů, i když jejich děti žily v Česku. Schäuble počítá s tím, že by omezení přídavků vedlo k úsporám ve výši 160 milionů eur ročně (4,3 miliardy korun).

Aby k tomuto kroku mohlo Německo sáhnout, je třeba změnit legislativu EU. Ta sice s takovou možností počítala v rámci dohody s Británií z loňského roku, po rozhodnutí občanů ostrovní země o vystoupení z osmadvacítky ale tato dohoda padla.

Zuzule ( 22. února 2017 15:15 )

Myslím, že nevíte, co mluvíte. Můj partner a otec mých dětí pracuje dlouhodobě (10 let) v Rakousku, kde je zdaněn v nejvyšším pásmu, tj. odvádí do rakouského sociálního systému nemálo peněz. Myslíte, že je spravedlivé, aby odváděl rakouské (vysoké) daně, a zároveň jako dlouholetý zaměstnanec nemohl využívat výhod rakouského systému? S tímto žvástem by se dalo souhlasit jedině za předpokladu, že by i daně byly srovnatelné se zemí původu. Nevidím jediný důvod, proč by čeští zaměstnanci pracující a řádně odvádějící daně do sociálního systému dané země měli mít jiné podmínky, než domácí zaměstnanci, pokud obojí stejně platí do sociálního systému. Myslím, že pohled by se měl zaměřit spíš na ilegální migranty, kteří vysávají sociální systém ve velkém, nikoliv na lidi z členských států EU, kteří tam platí daně.

santikxauz ( 11. února 2017 05:24 )

Tak je to správné,tak to má být.

jiri novotny ( 11. února 2017 02:45 )

No mě spíš překvapuje, že vůbec přispívali na děti, které v Německu nežijí.

Deneček ( 11. února 2017 02:37 )

Potřebují ušetřit pro inženýry a vědce,které Merkelová pozvala.

aaobcanka ( 11. února 2017 00:58 )

„Rokem 2016 končí období nadřazenosti, peněz, globálního řízení médií a světa, ale také otevřené společnosti. V mnoha zemích už toho mají dost,“ dodal Orbán. Premiér tvrdil, že Maďaři byli první, kdo se vzepřeli Mezinárodnímu měnovému fondu, zdanili banky a podobně. „Za úspěchy země je maďarský model, jehož charakteristikou je odvaha,“ řekl. Volme ANO, SPD, ale i KSČM je lepší než ODS, TOP, STAN+KDU !

Zobrazit celou diskusi