Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Sleva na 1. dítě se zvýší o 150 korun, přídavky o dvojnásobek, kývla koalice

Slevu na dani vláda zvýší nově i na první dítě. Vyšší mají být i přídavky.
Slevu na dani vláda zvýší nově i na první dítě. Vyšší mají být i přídavky.  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK, kal - 
8. února 2017
19:15

Vládní ČSSD, ANO a lidovci se shodli ve středu na tom, že rodiny s dětmi dostanou příští rok navíc čtyři miliardy korun. Na Twitteru to uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dětské přídavky se podle něj zvýší o 300 korun měsíčně, nárok budou mít nově rodiny s příjmy až do 2,7 násobku životního minima. O 150 korun měsíčně se pak zvýší i sleva na dani na první dítě. Novinky by měly platit od příštího ledna.

Zvýšení přídavků na děti o 500 korun prosazovala ČSSD. Hnutí ANO a lidovci chtěli řešení pomocí daňových slev. Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka před středečním jednáním koaliční rady uvedl, že lidovci budou navrhovat zvýšení slevy na dani pro pracující rodiče na první dítě o 200 korun měsíčně. Výsledný návrh je tak kompromisem.

Strany hledaly shodu u otázky už při minulém jednání koaliční rady na konci ledna. Tehdy se však neshodly. Sobotka uvedl, že si přeje, aby opatření schválila ještě současná Sněmovna a platila od příštího ledna.

Podle původního návrhu ČSSD mělo být podle věku potomka na přídavcích místo nynějších 500, 610 a 700 Kč vypláceno 1000, 1100 a 1200 korun. Toto rozšíření by znamenalo, že na pomoc státu dosáhne nově 300 tisíc dětí a na přídavcích se vyplatí o pět miliard ročně víc, celkem osm miliard korun. V současnosti jsou přídavky vypláceny pro zhruba 400 tisíc dětí.

Hunt ( 8. února 2017 21:28 )

carmin:Ty nikdy nic neumějící nulo,co máš proti hasičům a zdravotníkům?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud