Dohodnuto: Češi za německé dálnice zaplatí víc než domácí. Aspoň někteří

Autor: ČTK, tmp - 
4. 11. 2016
06:36

Čeští řidiči osobních aut by se měli připravit na to, že budou v dohledné době muset platit za jízdu na německých dálnicích. O jejich zpoplatnění Německo usiluje už delší čas, nyní se ale podle serveru Spiegel Online blíží dohodě s Evropskou komisí, která původní návrh Berlína kritizovala. I teď to ale vypadá, že minimálně část Němců čekají od placení úlevy, zatímco Češi a další cizinci budou platit „plnou palbu“.

Německý návrh počítal s tím, že majitelé aut registrovaných v Německu budou od platby za dálniční známku de facto osvobozeni, protože se jim o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Řidiči z ostatních zemí Evropské unie by tím ale byli podle Evropské komise diskriminováni. Komise kvůli tomu koncem září Berlín zažalovala u evropského soudu.

Od té doby se však i díky přímým rozhovorům šéfa Komise Jeana-Clauda Junckera a německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta podařilo najít cestu ke kompromisu. Ten by měl spočívat v tom, že Berlín nebude za mýtné kompenzovat všechny německé řidiče, ale především ty, kteří jezdí ekologicky šetrnými auty. Kompenzace tak už nebude přímo vázaná na platbu za dálniční známku, čímž z hlediska Evropské komise odpadne hlavní problém.

Krátkodobé známky zlevní

Druhý krok ke kompromisu učinil Berlín tím, že souhlasil se snížením cen za krátkodobé dálniční známky. Komise předtím kritizovala skutečnost, že plánované ceny za krátkodobé dálniční známky – tedy na dobu kratší než rok – jsou v některých případech nepřiměřeně vysoké.

Konečná dohoda mezi Evropskou komisí a Berlínem by mohla být uzavřena ještě v listopadu. Německo poté bude muset upravit již dříve přijatý zákon.

Spolková republika je poslední velkou evropskou zemí, která dosud nezpoplatnila své dálnice pro osobní auta. Mýtné v navržené podobě však odmítali němečtí sousedé včetně Česka, Rakouska nebo Nizozemska.

Doporučujeme
MILLLIS ( 10. února 2017 19:29 )

Jo, chudaci Cesi...VZDYCKY plati za VSECHNO vic... ja vim Taky umi nejlip na svete brecet, jak jsou na tom ale strasne, ale strasne spatne... ve VSEM.. http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/446954/cesko-se-stalo-7-nejlepsi-zemi-pro- zivot-zaujaly-kobzovy-kozy.html

agfor ( 4. listopadu 2016 12:16 )

Češi vždycky platí všude (ale už i doma) za všechno víc. Bývalé koloniální mocnosti musí nějak přežít a zachovávat životní úroveň svých občanů.

deep_ass_flsting ( 4. listopadu 2016 07:02 )

Horáček to s nimi potom dohodne, že Češi to budou mít zadarmo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud