Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

Statisíce Jihokorejců protestují proti své prezidentce. Kvůli podvodnici

Autor: abo, ČTK - 
19. listopadu 2016
17:15

Čtvrtou sobotu po sobě tisíce Jihokorejců demonstrovaly proti prezidentce Pak Kun-hje. Nespokojenost občanů vyvolaly informace o vlivu, který na prezidentku měla její důvěrnice, jež je nyní kvůli podvodům zatčená.

Minulou sobotu na protest přišlo podle pořadatelů až milion lidí, nyní hovořili o 450 tisících účastnících. Policie většinou uvádí mnohem nižší účast.

Většina z demonstrujících zůstala v ulicích Soulu až do večera místního času, podle agentury AP byl ale protest stejně jako před týdnem poklidný a z akce se stává spíš rodinná záležitost. Vyhrává při ní hudba, dělají se pikniky a hrají scénky zesměšňující aktéry skandálu.

„Mé děti se baví, milují plastové klaksony. Chtěla jsem přijít, abych dcerám ukázala, že se dá protesty něčeho dosáhnout,“ řekla jedna z účastnic, která na demonstraci přivedla své tři malé dcery a usadila se s nimi na matraci.

Většina z demonstrujících zůstala v ulicích Soulu až do večera. Protest byl stejně jako před týdnem poklidný. Většina z demonstrujících zůstala v ulicích Soulu až do večera. Protest byl stejně jako před týdnem poklidný. | ČTK, EPA, REUTERS

Zapálené svíčky i světla mobilů

Lidé se zapálenými svíčkami nebo osvětlenými mobilními telefony procházeli ulicemi u radnice i prezidentského úřadu a vyzývali k odstoupení a zatčení Pak Kun-hje.

Státní prokuratura začala připravovat výslech prezidentky kvůli podezření, že umožnila své dlouholeté přítelkyni Čche Son-sil zasahovat do státních záležitostí a získat jmění nezákonnými prostředky. Podle kritiků to ohrozilo demokracii země.

Prokuratura má podle agentury AP vznést proti Čche a dalším dvěma prezidentčiným poradcům obvinění v neděli.

Nelibost demonstrantů se rozšířila i na další osoby, mezi nimiž je také dcera Čche, která je známou jezdkyní na koni a díky rodinným vztahům s prezidentkou byla přijata na elitní univerzitu. Případ dvacetileté Jury Čong na demonstraci přivedl mnoho studentů, protože dostat se ve vysoce soutěživém prostředí Jižní Koreje na elitní vysokou školu,. je normální cestou velmi obtížné. Podle AP je studium na takové škole zárukou budoucí kariéry a někdy i manželství.

tgbg ( 20. listopadu 2016 10:41 )

Jak vidím je to v Jižní Korei to samé, jako u nás s rusřitnickým opilcem z hradu.

al.bunda ( 19. listopadu 2016 18:40 )

Doporučuji všem kavárenským sluníčkům aby co nejdříve emigrovali do Koreje,tam se vyblbnou co hrdlo ráčí

Zobrazit celou diskusi
Další videa