Ani brexit Corbyna nepotopil. Zůstává šéfem britských labouristů

Autor: ČTK, tmp - 
24. září 2016
13:23

Lídrem britských labouristů zůstává jejich dosavadní šéf Jeremy Corbyn. Jeho vyzyvatel, bývalý stínový ministr práce Owen Smith, již přiznal porážku. Corbyn ve stranickém hlasování získal téměř 62 procent odevzdaných hlasů, uvedla v sobotu stranická komise. Ta je pověřena sčítáním hlasů více než půl milionu členů a registrovaných příznivců strany.

Corbyn poděkoval voličům za důvěru a hned vyzval k opětovnému stmelení hluboce rozdělené strany. „Toho, co nás spojuje, je mnohem víc, než co nás rozděluje,“ apeloval na své oponenty, kteří iniciovali novou volbu předsedy strany.

Do vedení strany se Corbyn dostal teprve před rokem, když získal podporu levicového křídla labouristů. Po výsledcích červnového referenda, v němž Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie, se ale na něj snesla kritika, že se příliš neangažoval v boji za setrvání v Unii.

Nedůvěru vyslovilo Corbynovi více než 170 z 230 labouristických poslanců, kteří požadovali změnu ve vedení. Čelní labouristé jednoznačně zastávají názor, že strana s Corbynem v čele nemá naději na vítězství v příštích parlamentních volbách. Přesto pro něj nyní hlasovalo ještě o něco více lidí než před rokem.

Pro Corbyna hlasovalo přes 313 000 hlasů, což odpovídá 61,8 procenta odevzdaných hlasů. Staronový šéf labouristů vyslovil názor, že strana může vyhrát parlamentní volby, a to kdykoliv si vládní konzervativci usmyslí, že je uspořádají. Corbynovi straničtí odpůrci mu vyčítají příliš levicové názory, s nimiž podle nich nemá strana šanci ve volbách uspět.

Před shromážděním, které si přišlo poslechnout oznámení výsledků hlasování, Corbyn podle BBC řekl, že vláda premiérky Theresy Mayové je v podstatě kabinetem předchozího ministerského předsedy Davida Camerona, jen v krajně pravicovějším hávu. Své podporovatele vyzval, aby mu pomohli vybudovat skutečnou alternativu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud