Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

EU není v koncích, tvrdí politici. „Je potřeba víc úsilí,“ míní Merkelová

Autor: ČTK, ula - 
22. srpna 2016
20:11

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi se dnes sešli na italském ostrově Ventonete, aby hledali impulzy pro Evropskou unii. Tou otřáslo červnové referendum, ve kterém Britové schválili odchod své země z této organizace.

Hostitel summitu Renzi zdůraznil, že Unie rozhodně není v koncích a že musí klást důraz na společnou obranu a bezpečnost, spolupráci tajných služeb a rovněž se aktivněji zaměřit na opatření vedoucí k ekonomickému růstu.
„Mnoho lidí si myslelo, že EU je v koncích kvůli brexitu. Není tomu tak: chceme psát budoucnost,“ prohlásil Renzi na palubě letadlové lodi Garibaldi, kde měl s Hollandem a Merkelovou společnou tiskovou konferenci.

Migraci musíme řešit společně

Kromě integračních cílů hovořil i o problémech způsobených masovým přílivem přistěhovalců na starý kontinent. EU podle něho musí vyvinout větší úsilí pro to, aby zabránila příchodu nových migrantů, a má pomáhat „těm, kteří to skutečně potřebují“.

Hollande na tiskové konferenci zdůraznil nutnost boje proti nacionalistickým tendencím v zemích EU a hovořil o potřebě ukázat jednotu.  Upozornil, že evropské státy mohou mít jednotnou a soudržnou budoucnost, ale pouze tehdy, pokud EU a národní představitelé budou bojovat proti egoismu a uzavírání se do sebe. Položil důraz na hlubší integraci obrany. 


Merkelová na setkání řekla, že EU „čelí obrovským výzvám“. „Tváří v tvář islámskému terorismu a ve světle občanské války v Sýrii cítíme, že je potřeba více úsilí pro vnitřní a vnější bezpečnost EU,“ podotkla. I ona zdůraznila nutnost unijní spolupráce v oblasti obrany a výměny informací mezi tajnými službami.

Merkelová také upozornila, že obrana mořských hranic před imigranty sama o sobě nestačí a že dohoda o zastavení migračního toku s Tureckem je nadále nezbytná k úspěšnému boji proti pašerákům lidí. Kancléřka také řekla, že migrační problém byl v EU dosud hodně odsouván do pozadí a že ho musí společně řešit všechny země unie.

Finanční problémy Itálie

Renzi a Merkelová se lehce dotkli i ekonomických starostí, jimž čelí Itálie, která nedávno naznačila, že by chtěla dosáhnout zmírnění podmínek rozpočtové politiky stanovených EU. Merkelová naznačila, že i v současnosti je prostor pro velkorysejší přístup k Itálii. Renzi ubezpečil, že Řím bude pokračovat ve strukturálních reformách, aby nebyly zatíženy budoucí generace.

Setkání na ostrově pro vyhnance

Takzvaný brexit, pro který se Britové vyslovili v referendu, Renzi již dříve označil za politickou porážku a jasné znamení, že EU se musí reformovat. Dnešní schůzka se odehrála tři týdny před summitem EU 16. září v Bratislavě, který se bude rovněž týkat budoucího směřování Unie.

Dnešní třístranný summit byl uspořádán u západního pobřeží Itálie v Tyrhénském moři na ostrově Ventotene, který byl v minulosti využíván pro politické vyhnance. Všichni tři státníci zde položili květiny na hrob jednoho z otců zakladatelů EU, Itala Altiera Spinelliho.

 hejhej ( 23. srpna 2016 10:51 )

Je třeba zbavit všech funkcí babu Merkelovou, která má na rukou krev nevinných lidí tím, že pozvala vrahy do Evropy. A spolu s ní vypoklonkovat Junckera, Hollanda a ostatní pitomce, kteří věří na začlenění muslimů se středověkým chováním a myšlením.

st.rec ( 23. srpna 2016 08:53 )

Vůbec nechápu proč se ti darmožrouti scházejí když pokaždé řeknou stejné 3,14koviny. Tomik-super postřeh,více úsilí

nezadat1 ( 22. srpna 2016 23:38 )

 Není v koncích,pouze v řiti.

havran2 ( 22. srpna 2016 20:37 )

Volby se blíží,Sobotka si hledá teplé místečko v EU,tak jim leze do zadku ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa