Čeští politici v Japonsku: Zažili zemětřesení, řešili uprchlíky a ISIS
Delegace z Bruselu se vydala na jednání do Japonska, její součástí byli i dva čeští europoslanci – Petr Ježek (ANO) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zažili tam noční zemětřesení, řeč se během jednání stočila i na migrační krizi v Evropě. Japonci ji prý sledují pozorně i s obavami. Samo Japonsko však za minulý rok přijali pouze 15 uprchlíků, uvedl Zdechovský.
„Dnešní jednání poslanců evropského a japonského parlamentu začalo zmínkou o nočním zemětřesení – 5,6 st., cca 10 sec,“ uvedl na Twitteru europoslanec Petr Ježek, který se postavil do čela delegace z europarlamentu.
Přidal i noční fotku z Tokia během zemětřesení. „Jedno zemětřesení bylo, když jsme šli spát. Přes pět stupňů Richterovy škály. Bylo zajímavé, že v momentě, kdy začalo, opravdu začalo vše pípat a většina z nás vůbec nevěděla, co se děje,“ popsal Blesk.cz další z českých europoslanců Tomáš Zdechovský.
https://t.co/xUGvH8LA9m pic.twitter.com/1KqruWW0uW
— Petr Ježek (@JezekCZ) 16. května 2016
Politici z Bruselu vyrazili jednat do země vycházejícího slunce o vzájemném volném obchodu či hospodářské situaci, ale i bezpečnostních otázkách ve světě.
Japonci přijali loni 15 uprchlíků. „Jsou opatrní,“ říká Zdechovský
A mluvilo se i o migrantech. „Při meziparlamentním jednání v Japonsku přišla řeč i na imigrační krizi v Evropě. Japonští politici situaci pozorně sledují a obávají se změn, které nekontrolovaná migrace může Evropě přinést. Evropa by podle nich měla více pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají,“ poznamenal na sociální síti europoslanec Zdechovský.
„Japonsko samo je v otázkách azylové politiky velmi opatrné, minulý rok přijalo pouze 15 uprchlíků. Důvody takového počínání jsou jak historické, tak kulturní, politické i bezpečnostní. Podle Japonců neexistuje absolutní integrace a přes svou nízkou porodnost rozhodně nepočítají s imigranty jako zdrojem pracovní síly,“ uvedl Zdechovský.
Opatrnost Japonska v oblasti migrace chápe europoslanec skrze jeho izolaci, specifickou kulturu a jazyk. Vnímá ale i to, že Japonci zkrátka nechtějí přijímat kohokoliv, kdo by nedodržoval zákony jejich země.
„Přestože mají Japonci nízkou porodnost, nemyslí si, že příchod velkého počtu imigrantů by pomohl jejich ekonomice. Sami se snaží více zapojit do práce ženy, které byly v tradiční japonské společnosti často doma a starali se o domácnost nebo zvýšit důchodový věk,“ dodal Zdechovský.
Dnešní jednání poslanců evropského a japonského parlamentu začalo zmínkou o nočním zemětřesení - 5,6 st., cca 10 sec pic.twitter.com/yqgXFK5ijW
— Petr Ježek (@JezekCZ) 17. května 2016
Vzpomínky na Nagano i triumf Čáslavské
36. setkání se zástupci japonského parlamentu začalo v Tokiu, následovaly další části v Ósace a Kjótu. Šlo také o „předestřel“ jednání zemí na mezinárodním summitu G7 v japonské Ise-Šimě, které se uskuteční příští týden 26. a 27. května.
Český europoslanec se pozastavil i nad specifiky během jednání v Japonsku. „Stále děkují a uklánějí se, na což nejsme zvyklí. Dnes přerušili i jednání o rozpočtu, které je v přímém přenosu přenášené japonskou televizí a obrovsky sledované, proto, aby nás přivítali. Návštěvu z EU vnímají jako velice důležitou,“ řekl Blesk.cz Zdechovský.
„Také mě velmi příjemně překvapila obrovská znalost České republiky. Vzpomínali i na Nagano, ale třeba i úspěch Věry Čáslavské v roce 1964 na olympiádě v Tokiu,“ dodal.
Japonské prozření europoslance: Česko je technologicky zaostalé
Jednání s japonskou vládní delegací shrnul Zdechovský do tří bloků. „Byly tři hlavní okruhy jednání. První byla otázka bezpečnosti, kam patří i migrační krize. Dnes Japonci přislíbili EU pomoc v boji proti Islámskému státu a terorismu, což my vnímáme jako velmi zajímavé, protože Japonska se toto zcela netýká,“ pokračoval pro Blesk.cz Zdechovský.
Druhou oblastí byla zmiňovaná hospodářská spolupráce, třetí oblast inovací a výzkumu. Zdechovský k tomu přidal osobní postřeh: „S ohledem na Japonsko máme v ČR co dohánět. Česká republika vám pak přijde poněkud zaostalá, když koukáte třeba na elektroniku, kterou zde používají. Dnes hovoří i o projektu vlaku, který by měl jezdit rychlostí téměř 500 kilometrů v hodině a který už dnes vyvíjí. Hloubí tu desítky kilometry dlouhé tunely, které jsou i pod mořem. Když vidíte, jak v ČR nejsme schopni provrtat kopec, který má 50 metrů a udělat tam tunel, tak se tomu trochu člověk z této perspektivy směje.“
Zdechovský: Japonci varují před Brexitem
Ale zpět k vážnějšímu tématu – bezpečnosti, ale i jednotě Evropy. „Na několik jednáních opravdu zazněly obavy o bezpečnost Evropy a o to, aby Evropa zůstala taková, jakou oni ji mají rádi – bezpečná, předvídatelná atd. Oni několikrát hovořili o tom, že příchod migrantů může zvednout vlnu extremistů, může změnit EU a rozbít uvnitř,“ uvedl dále Zdechovský.
„Nesmyslný jim přijde také odchod Británie z EU, protože říkali, že to oslabí z jejich pohledu i Velkou Británii, která to nepozná hned, ale v příštích pěti letech, protože bude vyčleněna z hlavního směru zájmů a stane se jí to, co možná nyní zažívají Japonci. Ocitne se na druhé koleji,“ poznamenal lidovecký europoslanec.
A co tam asi tak vyřešili,
předali Japonsku Kurilský ostrovy,
nebo dořešili vojenskou podporu ISIS???!!!! 