Japonsko se bojí tsunami. Kvůli zemětřesení jsou tisíce lidí bez proudu a vody

Autor: ČTK, tmp - 
15. 4. 2016
19:25

Nové otřesy o síle 7,4 stupně v pátek zasáhly oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Informovala o tom americká geologická služba USGS, která původně sílu otřesů stanovila na 7,1 stupně. Následovaly poté, co si ve čtvrtek otřesy půdy na jihozápadě Japonska vyžádaly devět mrtvých a kolem 800 zraněných. Bilance nových otřesů zatím není známá. Japonská meteorologická agentura vydala varování před tsunami.

V noci na pátek místního času japonští záchranáři vyprostili z domu zříceného při čtvrtečním zemětřesením osmiměsíční dítě. Děvčátko pravděpodobně vyvázlo z neštěstí bez újmy na zdraví, napsal zpravodajský server BBC News.

Zemětřesení o síle 6,5 stupně zasáhlo ve čtvrtek v 21:26 místního času (14:26 SELČ) oblast kolem města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Na 44 000 lidí strávilo noc v provizorních přístřešcích, někteří z nich se ale již vrátili domů.

Nové silné otřesy zaznamenané v pátek byly opět v blízkosti Kumamota a jejich střed byl v hloubce 40 kilometrů.

Záchrana holčičky v nejhůře postižené oblasti

V noci na pátek kamery zachytily záchranu osmiměsíční holčičky z trosek ve městě Mašiki, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení a patřilo k nejhůře postiženým oblastem. Matka, dědeček, babička a starší bratr děvčátka byli v okamžiku otřesů v obývacím pokoji či v kuchyni a všichni zemětřesení přežili, napsala agentura AFP. Malá holčička, která spala v jiném pokoji, byla z domu vynesena zhruba šest hodin po otřesech.

Ve městě se zřítila řada budov, další domy přišly o střechy či mají rozbitá okna. Poškozen byl i starý hrad, u něhož se sesypala část zdi. Osm z devíti obětí zemětřesení bylo z Mašiki, napsala agentura AP.

V některých regionech byly přerušeny dodávky elektřiny a pitné vody, podle agentury AFP zůstává bez proudu stále téměř 12 000 domácností a bez vody 24 900 domácností. Na pomoc postiženým vláda povolala 1600 vojáků, kteří asistují při prohledávání a odklízení trosek.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa