Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nejméně 14 mrtvých při silném zemětřesení v Tchaj-wanu. Kolem stovky lidí se pohřešuje

Autor: ČTK, tmp - 
6. února 2016
07:38

Silné zemětřesení v Tchaj-wanu si vyžádalo nejméně 14 mrtvých, včetně teprve desetidenní holčičky a malého dítěte. Dalších 477 bylo při otřesech v noci na dnešek zraněno, většinu ale do večera pustili z nemocnice domů.  Po nejméně sto lidech záchranáři pátrají, napsala agentura AP s odvoláním na úřady. Podle oficiálních tchajwanských médií se pohřešuje 172 lidí.

Z trosek zříceného sedmnáctipodlažního bytového komplexu ve městě Tchaj-nan se podařilo vyprostit 250 obyvatel. V troskách se nadále nachází podle médií nejméně 30 lidí, přičemž nyní záchranné práce ztěžuje tma.

Zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály zasáhlo dnes ráno kolem 4:00 místního času (pátek 21:00 SEČ) jižní část ostrova Tchaj-wan. "Uděláme maximum pro záchranu všech (přeživších)," uvedl tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou.

Trosky zřícené sedmnáctipodlažní budovy prohledává za pomoci 800 vojáků více než 1200 hasičů s pomocí žebříků, jeřábu a dalšího vybavení. Obytný komplex se podle svědků složil jako harmonika a z výškové budovy zbyla hromada trosek a pokroucených kovových nosníků. Podle místních sdělovacích prostředků v budově bylo i středisko péče o novorozence a jejich matky.

Pomoc Tchaj-wanu ihned nabídla Čína, která zároveň vyjádřila soustrast všem, kdo při zemětřesení utrpěli jakoukoli újmu. Čínský úřad pro styky s Tchaj-wanem uvedl, že je od otřesů v kontaktu se svým tchajwanským protějškem. Čína nadále pokládá Tchaj-wan za svou odpadlickou provincii a opakovaně ostrov, který se odtrhl v roce 1949, varuje před prosazováním nezávislosti.

Sledoval jsem televizi a po náhlých otřesech jsem uslyšel zadunění. Otevřel jsem dveře a viděl jsem, jak se protější budova řítí k zemi,“ uvedl podle Reuters jedenasedmdesátiletý muž žijící v sousedství.

 

Otřesy zastihly většinu lidí ve spánku. S úsvitem přinesla tchajwanská televize záběry lidí, které záchranáři vyprošťovali ze zřícené výškové budovy, včetně staré dámy s korzetem na krku a dalších zahalených v pokrývkách. Mezi troskami bylo vidět to, co zbylo z jejich běžného života – kusy klimatizace, kovové zábradlí balkónu, pokroucené rámy oken.

Zemětřesení na Tchaj-wanu udeřilo dva dny před oslavami příchodu čínského nového roku, které jsou nejvýznamnějším rodinným svátkem čínského kalendáře.

Tchaj-wan postihují zemětřesení často, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. V září 1999 ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně Richterovy škály, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo na 50 000 budov.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi